| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Opodatkowanie przychodów z najmu

Opodatkowanie przychodów z najmu

Czy należności z tytułu opłat eksploatacyjnych, otrzymywane przez wynajmującego od najemcy, stanowią przychód z tytułu najmu i podlegają opodatkowaniu 8,5% podatkiem ryczałtowym?

Wysokość czynszu określona w umowie stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą natomiast ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (opłaty takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, opłata za wodę, energię elektryczną czy gaz), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Dodatkowe opłaty ponoszone przez najemcę w związku z użytkowaniem lokalu mieszkalnego nie mieszczą się bowiem w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

Podsumowując, przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowią wyłącznie otrzymywane przez wynajmującego kwoty czynszu. Pozostałe należności z tytułu opłat eksploatacyjnych, otrzymywane przez wynajmującego od najemcy, nie stanowią przychodu z tytułu najmu i tym samym nie podlegają opodatkowaniu 8,5% podatkiem ryczałtowym.

Barbara Jureczek, Aneta Wrona

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »