| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak długo przechowywać dokumentację księgową

Jak długo przechowywać dokumentację księgową

Okres przechowywania dokumentów księgowych jest określony nie tylko w ustawie o rachunkowości, ale także w innych przepisach. Warto zwrócić uwagę, że okres ten na ogół wynosi pięć lat. Od kiedy liczyć te pięć lat?

Dokumentację księgową należy przechowywać w celach dowodowych. Ustawa o rachunkowości w art. 11 ust. 1-2 reguluje miejsce prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Księgi mogą być prowadzone w:

• siedzibie jednostki,

• jej oddziale lub

• biurze rachunkowym, tj. mogą one być powierzone innemu podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez wyspecjalizowany podmiot nie zawsze musi oznaczać obowiązek przechowywania dokumentacji przez biuro rachunkowe (kwestię tę powinna regulować zawarta między stronami umowa). Z tego względu warto w zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym NIP-2 w segmencie B. 10.2. określić miejsce przechowywania dokumentacji księgowej.

PRZYKŁAD

Artefakt sp. z o.o. powierzyła przechowywanie dokumentacji firmie archiwizacyjnej. Ze względu na brak określenia w formularzu aktualizacyjnym spółka Artefakt w piśmie przewodnim zaznaczyła, że zgłoszenie NIP-2 obejmuje dokumentację za lata 2007-2009, a dokumentacja będzie przechowywana w siedzibie podmiotu zajmującego się archiwizacją dokumentów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustawa o rachunkowości określa czas przechowywania zbiorów księgowych. Zgodnie z art. 74 uor okres przechowywania ksiąg rachunkowych oblicza się od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane zbiory dotyczą.

Uwaga

Co do zasady okres przechowywania ksiąg rachunkowych wynosi pięć lat, z tego względu księgi rachunkowe za rok 2010 podatnik jest obowiązany przechowywać do 31 grudnia 2015 r.

Księgi rachunkowe - zgodnie z przepisami prawa podatkowego - mają okres przechowywania pięć lat liczony od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W konsekwencji dla celów dowodowych według prawa podatkowego trzeba je przechowywać dłużej, niż jest to określone w przepisach ustawy o rachunkowości.

Z kolei na podstawie ustawy - Ordynacja podatkowa księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych, rejestry i inne związane z nimi dokumenty trzeba przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej). Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). Okres ten może ulec przedłużeniu ze względu na zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykulePrzechowywanie ksiąg rachunkowych


• art. 3 ust. 1 pkt 6, art. 10, art. 11 ust. 1-2, art. 11a, art. 71 ust. 1, art. 72 ust. 3, art. 73 ust. 1-3, art. 74, art. 76 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

• art. 70 § 1, art. 86 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 142, poz. 961

• ustawa z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013

Patrycja Mikuła

konsultant

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK