| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > ABC Prawa - Ubezpieczenie mieszkania

ABC Prawa - Ubezpieczenie mieszkania

W poniższej publikacji postaramy się przedstawić charakterystykę ubezpieczenia majątkowego, w tym w szczególności ubezpieczenia mieszkania.


Na wstępie warto wskazać, że umowa ubezpieczenia została uregulowana w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej „Kodeks cywilny”), a sama działalność ubezpieczeniowa i szczegółowe kwestie z tym związane zostały uregulowane w szeregu ustaw szczególnych. Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Przy ubezpieczeniu majątkowym (a takim właśnie jest ubezpieczenie mieszkania), świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku.

Każdy moment jest odpowiedni na ubezpieczenie mieszkania, ponieważ często mieszkanie jest naszym najcenniejszym aktywem. Elementami, jakie powinny znaleźć się w umowie ubezpieczenia mieszkania, oprócz wskazania stron umowy, są: dokładne określenie ubezpieczanego mieszkania, okres, na jaki umowa zostaje zawarta (najczęściej są to umowy roczne), zakres ubezpieczenia (czyli wskazanie sytuacji, w których ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty określonego świadczenia), a także wysokość składki. Ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia, najczęściej jest to tzw. polisa. Warto przy tym wskazać, że integralną częścią umowy ubezpieczenia są najczęściej tzw. ogólne warunki ubezpieczenia (dalej „OWU”).

To OWU określają najistotniejsze elementy umowy ubezpieczenia, w tym przede wszystkim zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, sposób zawarcia umowy ubezpieczenia, sposób ustalania sumy ubezpieczenia, podstawę ustalenia składki, sposób oraz termin dokonywania opłat, obowiązki ubezpieczającego, a także sposób ustalenia wysokości odszkodowania oraz termin jego realizacji.

Jednym z najważniejszych elementów umowy ubezpieczenia naszego mieszkania jest zakres ubezpieczenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel zobowiązany będzie do wypłaty określonego świadczenia. Dlatego, zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia z określonym towarzystwem ubezpieczeń, należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą nie tylko pod kątem wysokości oferowanej składki, ale przede wszystkim pod kątem oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Pozwoli to nam dokonać wyboru takiej oferty, która najpełniej odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom.

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK