| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak prawidłowo korzystać z ulgi na złe długi

Jak prawidłowo korzystać z ulgi na złe długi

Zmiany w zakresie korzystania z ulgi na złe długi obowiązują już ponad rok. Wciąż jednak pojawiają się problemy związane z jej rozliczaniem. Przepisy ustawy o VAT, regulując kwestię ulgi na złe długi, odnoszą się do terminu płatności „określonego w umowie lub na fakturze”, nie precyzują natomiast, jak postąpić, gdy termin płatności z faktury różni się od terminu umownego.

Problemem przy rozliczaniu ulgi na złe długi są też powiązania kapitałowe między dłużnikiem a wierzycielem.

 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 


Zasady rozliczania ulgi na złe długi


Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy). Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Na podstawie przepisów przejściowych (art. 23 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce) nowe zasady rozliczeń stosujemy do wierzytelności powstałych:

• po 31 grudnia 2012 r. lub

• przed 1 stycznia 2013 r., których nieściągalność została uprawdopodobniona po tym terminie (dotyczy to wierzytelności powstałych od 4 sierpnia 2012 r.).

W przypadku wierzytelności powstałych przed 4 sierpnia stosujemy zasady obowiązujące do 31 grudnia 2012 r.


INFORFK: "Jak długo można korzystać z ulgi na złe długi" >>


Gdy stosujemy nowe zasady rozliczeń, ulga na złe długi może być rozliczona, jeśli:

• dostawa towaru lub świadczenie usług zostały dokonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

• na dzień poprzedzający dzień składania deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, wierzyciel i dłużnik byli podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni, a dłużnik nie był w trakcie postępowania upadłościowego ani w trakcie likwidacji.

Automatyczna korekta złych długów z tytułu VAT


UWAGA!

W 2014 r. możemy korzystać z ulgi na złe długi dotyczącej wierzytelności, które wynikają z faktur wystawionych od 1 stycznia 2012 r.


Czy można przesunąć termin płatności


Podstawowym warunkiem korekty jest zatem uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności. Obecnie, zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, jeżeli nie została ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Przepis art. 89a ust. 1a ustawy nie precyzuje, jaki termin należy zastosować. Odnosi się tylko do terminu płatności „określonego w umowie lub na fakturze”. Nie oznacza to, że termin ten nie może zostać przesunięty.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - zmiana ustawy o VAT

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK