| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Czy brak PKWiU na fakturze może ograniczać prawo do odliczenia VAT

Czy brak PKWiU na fakturze może ograniczać prawo do odliczenia VAT

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup prasy, jeżeli wystawca nie wpisał PKWiU przy stawce 7%?

RADA
Tak. Zastosowanie stawki 7% dla dostawy towaru bez podania symbolu PKWiU nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na taką fakturze. Po otrzymaniu faktury zawierającej taką pomyłkę mogą Państwo wystawić notę korygującą. Jej wystawienie nie jest jednak niezbędne dla skorzystania z prawa do odliczenia.

UZASADNIENIE
W odpowiedzi na Państwa pytanie należy stwierdzić, że w ustawie o podatku od towarów i usług szczegółowo określono sytuacje, które powodują, że faktura lub dokument celny nie dają prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nie wymieniono wśród nich braku na fakturze symbolu PKWiU uprawniającego do zastosowania preferencyjnej stawki. Dlatego też macie Państwo prawo do odliczenia VAT z otrzymanej faktury.
Prawidłowe zaklasyfikowanie według PKWiU dokonanej czynności ma decydujące znaczenie dla zastosowania prawidłowej stawki VAT. Jednak uchybienie w tej materii jest tego rodzaju wadliwością, którą można korygować notą korygującą.

WAŻNE!
W przypadku zastosowania stawki podatku niższej od stawki podstawowej, tj. 22%, w wystawianej fakturze podatnik jest obowiązany sam do podania właściwego symbolu towaru lub usługi. Symbol ten jest określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Obowiązku takiego nie ma, gdy ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje obniżoną stawkę podatku.
Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki (dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi), może wystawić fakturę zwaną notą korygującą. Taki dokument jest przesyłany wystawcy faktury wraz z kopią. Poza datą wystawienia, numerem kolejnym, danymi identyfikującymi wystawcę noty i wystawcę faktury powinien przede wszystkim zawierać treść korygowanej informacji oraz treść prawidłowej. Nota korygująca powinna także zawierać wyrazy „Nota korygująca”. Jeżeli wystawca faktury akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury. Notą korygującą można korygować jedynie błędy formalne. Są to błędy, których wystąpienie nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury. Niezależnie więc od skorygowania przez Państwa formalnych wad faktury notą korygującą, mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego.

• art. 2 pkt 6, art. 8 ust. 3, art. 41 ust. 14, art. 88 ust. 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 9 ust. 7, § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »