| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Amortyzacja nieruchomości - żeby amortyzować, nie trzeba być właścicielem

Amortyzacja nieruchomości - żeby amortyzować, nie trzeba być właścicielem

Z punktu widzenia bilansowego nie jest konieczne, żeby dany składnik majątku był własnością jednostki, aby mogła go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować. Dotyczy to również nieruchomości.


Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 12 aktywa definiuje jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Z definicji tej wynika, że nie trzeba być właścicielem składnika majątku, aby zaliczyć go do aktywów. Prawo do amortyzowania wiąże się nierozerwalnie z koniecznością zaliczenia składnika majątku do aktywów. Możliwość taka istnieje po spełnieniu łącznie dwóch warunków:

- jednostka prowadzi samodzielnie księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe,

- dysponent wyższego stopnia przekazał do dyspozycji jednostki składnik majątku trwałego (w tym nieruchomości).


Ewidencji księgowej amortyzacji i umorzenia dokonuje się miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, obciążając konto kosztów Amortyzacja i uznając jednocześnie konto Umorzenie środków trwałych. Ewidencja analityczna do konta Umorzenie powinna zapewnić przynajmniej podział umorzenia na poszczególne składniki środków trwałych występujące w bilansie. W przypadku amortyzacji nieruchomości budynkowych konieczne jest prowadzenie konta analitycznego Umorzenie budynków i budowli.


Radzimy!

W związku z możliwymi rozbieżnościami między kwotą amortyzacji wyznaczoną dla celów podatkowych i bilansowych pomocny jest podział analityczny konta Amortyzacja na konta służące ewidencji amortyzacji stanowiącej koszty uzyskania przychodu i niestanowiącej kosztów uzyskania przychodu.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Reasumując:

Ewidencji księgowej amortyzacji i umorzenia dokonuje się miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, obciążając konto kosztów Amortyzacja i uznając jednocześnie konto Umorzenie środków trwałych. W przypadku amortyzacji nieruchomości budynkowych konieczne jest prowadzenie konta analitycznego Umorzenie budynków i budowli.


Podstawy prawne:

- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589d

dr Aleksander Zawadzki

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »