| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Zatrudnienie pracownika - niezbędne druki

Zatrudnienie pracownika - niezbędne druki

Każdy pracodawca, w tym organizacja pozarządowa, zatrudniając pracownika, musi wypełnić wiele obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy.

Do jego podstawowych obowiązków należy:
1) skierowanie pracownika na badania lekarskie,
2) podpisanie z pracownikiem umowy o pracę,
3) poinformowanie pracownika o podstawowych warunkach pracy,
4) w przypadku zatrudnienia osoby bezrobotnej poinformowanie Urzędu Pracy o zatrudnieniu tej osoby.
Z tymi obowiązkami wiąże się konieczność wypełnienia kilku dokumentów, których wzory przedstawiamy w tym numerze RNP.
1. Skierowanie pracownika na badania
Zgodnie z art. 229 § 1 Kodeksu pracy osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom lekarskim. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2. Podpisanie z pracownikiem umowy o pracę
Jest to najważniejszy dokument, którego obowiązek sporządzania narzucają przepisy prawa pracy. Zgodnie z art. 29 § 2 k.p. umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków. Pracodawca, który nie potwierdza na piśmie w powyższym terminie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, ponosi odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone na podstawie art. 281 pkt 2 k.p. karą grzywny.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

3. Poinformowanie pracownika o podstawowych warunkach pracy
Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika w formie pisemnej, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę, urlopie wypoczynkowym oraz długości okresu wypowiedzenia umowy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

4. W przypadku zatrudnienia osoby bezrobotnej poinformowanie urzędu pracy o zatrudnieniu tej osoby
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy każdy pracodawca, zatrudniając pracownika, ma obowiązek pobrać od pracownika oświadczenie o jego ewentualnym statusie jako bezrobotnego. W przypadku gdy posiada on taki status, podaje, w jakim urzędzie pracy jest zarejestrowany. Pracodawca ma bowiem bezwzględny obowiązek poinformowania odpowiedniego urzędu pracy o zatrudnieniu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ANNA KĘDZIORA


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK