| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC

ABC

Koszty finansowania zewnętrznego w ustawie o rachunkowości i MSR 23

Aktualizacja: 28.11.2011

Finansowanie zewnętrzne umożliwia realizację celów jednostki gospodarczej. Podczas tworzenia optymalnej dla firmy struktury finansowej warto dokonać analizy nie tylko rodzajów kosztów związanych z określonymi źródłami finansowania, ale także zasad ich ujmowania w ewidencji rachunkowej. »

Kredyt kupiecki - wybawienie czy szybka droga do bankructwa?

Aktualizacja: 02.08.2011

W uproszczeniu kredyt kupiecki polega na sprzedaży towaru z odroczonym terminem płatności. Nie ma takiej branży, w której by go nie stosowano. Pozwala na szybszą sprzedaż towarów i usług. Wiele firm, zwłaszcza małych nie miałyby w ogóle szansy istnieć na rynku bez tego narzędzia. »

Rozliczenie opłat za korzystanie ze środowiska

Aktualizacja: 28.11.2011

Podmioty – nie tylko te wykonujące działalność gospodarczą – które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, są obowiązane do ponoszenia opłat za takie zanieczyszczenia. Rodzaje i wysokość stawek opłat za korzystanie ze środowiska określone są przepisami prawa. »

ABC Prawa - Pismo z sądu i co dalej?

Aktualizacja: 10.06.2011

W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić z czym może wiązać się otrzymanie pisma z sądu oraz wskażemy jakie pisma może zawierać przesyłka z sądu i co powinniśmy zrobić w razie otrzymania takiej przesyłki. Należy przy tym zaznaczyć, że niniejsza publikacja będzie dotyczyła pism w postępowaniu cywilnym (np. sprawy: o zapłatę, o stwierdzenie nabycia spadku, o rozwód). »

ABC Prawa - szkoda pośrednia

Aktualizacja: 26.05.2011

W niniejszej publikacji postaramy się wyjaśnić, czy naprawienia wyrządzonej szkody może domagać się jedynie bezpośrednio poszkodowany. »

ABC Prawa - odpowiedzialność odszkodowawcza

Aktualizacja: 30.05.2011

W obecnych czasach coraz częściej słyszymy o tzw. „sprawach odszkodowawczych”. Co w praktyce oznacza to pojęcie? Dlaczego w sprawach tych mogą pojawiać się trudności w ustaleniu zakresu odpowiedzialności poszczególnych podmiotów, tzn. za co właściwie odpowiada podmiot zobowiązany do zapłaty odszkodowania? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji. »

Zakładanie spółek z o.o. - uproszczenie procedur

Aktualizacja: 17.05.2011

1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie ustawa nowelizująca m.in. kodeks spółek handlowych. Jej celem jest – jak czytamy w uzasadnieniu projektu zmian – ułatwienie i znaczące przyspieszenie zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. »

Jak rozliczyć wygraną w konkursie internetowym

Aktualizacja: 20.05.2011

Jeżeli wartość nagrody, otrzymanej w konkursie internetowym, nie przekracza 760 zł, zwycięzca nie wykaże dochodu. Jeżeli jednak przekracza wskazaną kwotę, organizator jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku od całości wygranej. W obu przypadkach wydatki poniesione na zakup nagród organizator zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. »

ABC Prawa - Prawo odkupu i pierwokupu

Aktualizacja: 13.05.2011

W poniższej publikacji postaramy się omówić dwie instytucje prawa cywilnego – prawo odkupu i pierwokupu. »

ABC prawa - uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli

Aktualizacja: 10.05.2011

W niniejszej publikacji postaramy się omówić, w jaki sposób można uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego innej osobie pod wpływem błędu lub groźby. »

Czy i w jaki sposób, mogę oddać Cezarowi mniej tego, co cesarskie?

Aktualizacja: 07.06.2011

Koniec kwietnia większości z nas kojarzy się z przykrym obowiązkiem rozliczenia się z Fiskusem, podsumowania poprzedniego roku, osiągniętych przychodów, wydatków, sporządzenia deklaracji i „oddania Cezarowi, co Cesarskie” – zapłaty podatku dochodowego. »

ABC prawa - małżeńska umowa majątkowa a odpowiedzialność za długi

Aktualizacja: 19.04.2011

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Zgodzie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm., „krio”) małżonkowie mogą jednak w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego zmodyfikować wspólność ustawową. »

Problemy podatkowe z rozliczaniem inwestycji w obcych środkach trwałych

Aktualizacja: 19.04.2011

Używanie do celów prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych stanowiących cudzą własność jest obecnie praktyką powszechną. Często zdarza się również, że przedmioty te, aby mogły być w pełni użyteczne, wymagają dodatkowych nakładów. Jeśli zmiany wprowadzone w cudzym składniku majątkowym posiadają znamiona ulepszenia, to zainwestowanych środków nie można rozliczyć bezpośrednio w kosztach podatkowych. W ciężar kosztów należy odnieść je przez odpisy amortyzacyjne. Największych problemów podatkowych nie budzi jednak amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym, lecz jej zakończenie. »

Jak długo przechowywać dokumentację księgową

Aktualizacja: 10.06.2011

Okres przechowywania dokumentów księgowych jest określony nie tylko w ustawie o rachunkowości, ale także w innych przepisach. Warto zwrócić uwagę, że okres ten na ogół wynosi pięć lat. Od kiedy liczyć te pięć lat? »

Doradcy podatkowi muszą zdobywać punkty

Aktualizacja: 10.06.2011

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych objęte zostało systemem punktowym. Przykładowo, za jeden opublikowany artykuł o tematyce podatkowej doradca otrzyma maksymalnie 10 punktów. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK