| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Prace rozwojowe trzeba amortyzować

Prace rozwojowe trzeba amortyzować

Jeżeli prace rozwojowe zakończą się pozytywnie i są spełnione wymogi określone w ustawie o rachunkowości, to koszty tych prac można zaewidencjonować w pozycji wartości niematerialne i prawne.

 

Firmy ponoszą spore koszty na stworzenie nowych lub ulepszonych produktów lub technologii. Tego typu działania stanowią prace rozwojowe, które podlegają szczególnym zasadom ewidencji.

Dominika Sobiepańska, z Działu Audytu Deloitte wyjaśnia, że warunki zakwalifikowania nakładów na prace rozwojowe do wartości niematerialnych i prawnych zostały wymienione w art. 33 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Kluczowe znaczenie ma tu efekt końcowy poniesionych nakładów. Ekspert podkreśla, że prac rozwojowych na etapie realizacji nie wolno klasyfikować w pozycji wartości niematerialnych i prawnych. Powinny one być ujmowane w pozycji „rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Natomiast po zakończeniu, ich kwalifikacja księgowa zdeterminowana będzie osiągniętym efektem gospodarczym. Przy jego braku koszty odnoszone są w ciężar konta „pozostałe koszty operacyjne”. Natomiast w sytuacji gdy prace rozwojowe zakończą się pozytywnie i wymienione wymogi art. 33 ust. 2 zostaną spełnione, koszty tych prac można przenieść do pozycji wartości niematerialnych i prawnych.

- W świetle ustawy o rachunkowości oraz postanowień MSR 38 wartość początkową składnika wytworzonego przez jednostkę we własnym zakresie ustala się w koszcie jego wytworzenia - twierdzi rozmówczyni.

Jak zatem wyceniać nakłady ponoszone na prace rozwojowe? Dominika Sobiepańska wyjaśnia, że art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości określa koszt wytworzenia jako ogół kosztów poniesionych przez jednostkę do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również: niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, a także koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu. Według eksperta dużo bardziej szczegółowo koszt wytworzenia definiuje standard MSR 38, podając katalog pozycji, jakie można do tego kosztu zaliczyć. Po początkowym ujęciu wartość składnika wykazuje się w koszcie wytworzenia pomniejszonym o umorzenie dokonywane zgodnie z art. 33 ust. 3 ustawy o rachunkowości i łączną kwotę odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »