| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak wykazać debet w sprawozdaniu finansowym

Jak wykazać debet w sprawozdaniu finansowym

Czy w bilansie należy ująć przyznany firmie do rachunku bieżącego debet w całości, czy tylko kwotę wykorzystaną?

 

 

Czytelnik powinien ująć w bilansie kwotę debetu, która została wykorzystana przez firmę. Wynika to przede wszystkim z art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości, który na dzień bilansowy nakazuje wyceniać zobowiązania w kwocie wymagalnej zapłaty.

Debet na koncie bankowym stanowi krótkookresową pożyczkę, która w księgach rachunkowych ewidencjonowana jest na koncie 130 „Rachunek bankowy”. Saldo kredytowe tego konta księgowego oznacza stan aktualnego zadłużenia.

W bilansie ujemne saldo konta 130 wykazuje się w pasywach jako zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek w pozycji B.III.2a) - kredyty i pożyczki.

Warto przypomnieć, że w sprawozdaniu wszystkie zobowiązania wykazuje się w podziale na długo- i krótkoterminowe, jak również dotyczące jednostek powiązanych lub pozostałych.

Za zobowiązania krótkoterminowe są uważane te, których okres wymagalności przypada w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego, czyli od 31 grudnia (jeżeli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym). Z tego względu nie ma żadnych wątpliwości, że debet na koncie bankowym powinien zostać ujęty w podanej wyżej pozycji.

Należy pamiętać, że do tej kategorii należą również kredyty i pożyczki krótkoterminowe, nawet jeżeli po dniu bilansowym zostanie zawarta umowa o przesunięciu terminów zapłaty zmieniająca charakter zobowiązania na długoterminowy. Podobnie będzie, jeżeli jednostka nie dotrzymuje terminów spłat. W takiej sytuacji przy kwalifikacji do krótko- lub długoterminowych należności decydująca jest data spłaty zawarta w umowie.

Ponadto do krótkoterminowych zobowiązań zalicza się również wszelkie raty zobowiązań długoterminowych, które trzeba uregulować w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Będzie tak przykładowo w przypadku rat leasingowych, pożyczek czy kredytów.

WAŻNE

Konto 130 „Rachunek bankowy” (lub „Rachunek bieżący”) może wykazywać saldo:

- debetowe (Wn) - oznacza wartość środków, którymi dysponuje jednostka na koniec okresu sprawozdawczego. W bilansie saldo Wn wykazuje się w aktywach w pozycji B.III.1. - Środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym.

- kredytowe (Ma) - czyli zadłużenie na rachunku bieżącym z tytułu wykorzystania przyznanego debetu (kredytu). W bilansie saldo Ma wykazuje się w pasywach w pozycji B.III.2a) - Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki.


AGNIESZKA POKOJSKA


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK