| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > PIT 2009 - zmiany dla przedsiębiorców

PIT 2009 - zmiany dla przedsiębiorców

Efektem tegorocznych prac nad zmianami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest ustawa z 6 listopada 2008 r. Nie wprowadza ona rewolucji w zakresie tego podatku, ale z pewnością wiele spraw porządkuje i wprowadza kilka korzystnych dla podatników rozwiązań. Należy również zwrócić uwagę na rozwiązania niekorzystne, ponieważ to one tak naprawdę decydują o dolegliwości podatku. Jedno nie ulega wątpliwości, zapoznanie się z tymi zmianami jest dla przedsiębiorców praktycznie obowiązkiem.

Nowa skala PIT a podatek liniowy

Od 1 stycznia 2009 r. zacznie obowiązywać nowa skala dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Zmiana ta jest efektem nowelizacji sprzed dwóch lat (Dz.U z 2006 r. Nr 217, poz. 1588). Nowe stawki będą wynosić odpowiednio 18 i 32 proc. i zastąpią obowiązującą dotychczas trzystopniową skalę podatkową. Wraz ze zmianą stawek podwyższeniu ulegnie roczna suma dochodów, która będzie powodować wejście w drugi próg podatkowy. Został on ustawiony na stosunkowo wysokim poziomie, który wynosi 85 528 zł. Jednocześnie trzeba podkreślić, że ustawodawca nie przewidział żadnych zmian w zakresie rozliczeń dla przedsiębiorców rozliczających się 19-proc. podatkiem liniowym. Takie rozwiązanie może spowodować w konsekwencji, że część z tych podatników zdecyduje się od 2009 r. na rozliczanie dochodów według skali. Może to być opłacalne dla przedsiębiorców, którzy mają pewność, że w 2009 r. nie przekroczą pułapu dochodów w wysokości 85 528 zł. Poza oczywistą korzyścią w postaci niższej stawki podatku (18 proc. zamiast 19 proc.), można ponadto skorzystać z preferencyjnych form opodatkowania, takich jak wspólne rozliczenie podatku z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci (podatek liniowy wyłącza takie możliwości). Co więcej, podatnicy opodatkowani według skali mogą również skorzystać z wielu niedostępnych przy podatku liniowym ulg, np. ulgi prorodzinnej, ulgi na internet.

Należy pamiętać, że na decyzję o ewentualnej rezygnacji z podatku liniowego podatnicy mają czas do 20 stycznia 2009 r.

Skala podatkowa na 2009 r.

Ostatnia zaliczka na podatek do 20 stycznia

Kolejną zmianą jaką przynosi nowelizacja z 6 listopada 2008 r., jest zmiana terminu wpłaty ostatniej zaliczki w roku od dochodów z działalności gospodarczej. Chodzi tu o zaliczkę za grudzień, bądź ostatni kwartał, w przypadku podatników rozliczających zaliczki kwartalnie. Zgodnie z zapisami noweli zlikwidowany zostanie obowiązek zapłaty podwójnej zaliczki do 20 grudnia roku podatkowego. W myśl znowelizowanych przepisów przedsiębiorcy będą uiszczać zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Dodatkową korzyścią będzie to, że podatnik nie będzie musiał płacić ostatniej zaliczki w sytuacji, gdy przed upływem terminu do jej zapłaty złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek w wysokości należnej z tego zeznania. Zmianę tę należy ocenić bardzo pozytywnie, szczególnie w kontekście mniejszych firm, które zgodnie z obecnym stanem prawnym muszą do 20 grudnia każdego roku uiszczać zaliczkę na podatek dochodowy w podwójnej wysokości, co w efekcie może wpływać na ograniczenie ich płynności finansowej.

Należy jednak pamiętać, że zmiany te mają wejść w życie dopiero 1 stycznia 2010 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od tej daty. Oznacza to, że przedsiębiorcy zaliczki za grudzień (ostatni kwartał) 2008 i 2009 r. będą zobowiązani zapłacić w terminie do 20 grudnia danego roku, w wysokości zaliczki za listopad (przedostatni kwartał roku).

Kredyt podatkowy jako pomoc de minimis

W ustawie dodano przepis wskazujący, że udzielona podatnikom pomoc w postaci kredytu podatkowego stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.

 


1 Do grupy I podatkowej w rozumieniu tej ustawy zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Do grupy II zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Podstawa prawna:

ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK