REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów

Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów
Wspólna Taryfa Celna i klasyfikacja towarów

REKLAMA

REKLAMA

Po wejściu w życie unijnego kodeksu celnego, tj. od 1 maja 2016 r., zasady stosowania Wspólnej Taryfy Celnej nie zmieniają się. Podstawą należności celnych przywozowych i wywozowych jest Wspólna Taryfa Celna. Inne środki, ustanowione w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny wymiany towarowej, stosowane są w zgodnie z klasyfikacją taryfową danych towarów.

Taryfa celna stanowi załącznik I do rozporządzenie Rady (EWG) Nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. WE L 256 z 7.9.1987 r.). Taryfa jest zmieniana co roku w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej, które jest publikowane w Dzienniku Urzędowym UE nie później niż do dnia 31 października danego roku i obowiązuje od 1 stycznia roku następnego. Duże zmiany w Taryfie mogą być wprowadzane raz na 5 lat w konsekwencji zmian w Systemie Zharmonizowanym wprowadzanym przez Światową Organizację Celną (WCO) na poziomie ogólnoświatowym, gdyż nomenklatura Taryfy celnej jest oparta na Systemie Zharmonizowanym na poziomie sześciu cyfr.

Autopromocja

Po wejściu w życie unijnego kodeksu celnego, tj. od 1 maja 2016 r., zasady stosowania Wspólnej Taryfy Celnej nie zmieniają się. Podstawą należności celnych przywozowych i wywozowych jest Wspólna Taryfa Celna. Inne środki, ustanowione w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny wymiany towarowej, stosowane są w zgodnie z klasyfikacją taryfową danych towarów.

Upoważniony przedsiębiorca AEO – zmiany 2016

Wspólna Taryfa Celna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólna Taryfa Celna obejmuje:

- Nomenklaturę scaloną towarów, określoną w rozporządzeniu (EWG) nr 2658/87,

- każdą inną nomenklaturę, która jest całkowicie lub częściowo oparta na Nomenklaturze scalonej lub która dodaje do niej dalsze podpodziały i która została ustanowiona w przepisach unijnych regulujących określone dziedziny do celów stosowania środków taryfowych związanych z wymianą towarową,

- konwencyjne lub zwykłe autonomiczne stawki celne,

- preferencyjne środki taryfowe określone w umowach zawartych przez Unię z niektórymi krajami lub terytoriami spoza obszaru celnego Unii lub z grupami takich krajów lub terytoriów,

- preferencyjne środki taryfowe przyjęte jednostronnie przez Unię w odniesieniu do niektórych krajów lub terytoriów spoza obszaru celnego Unii lub w odniesieniu do grup takich krajów lub terytoriów,

- autonomiczne środki przewidujące obniżenie należności celnych lub zwolnienie z należności celnych za niektóre towary,

- uprzywilejowane traktowanie taryfowe w zakresie wymienionych środków, z którego mogą korzystać niektóre towary ze względu na ich rodzaj lub końcowe przeznaczenie,

- inne środki taryfowe przewidziane w przepisach unijnych dotyczących rolnictwa, handlu lub innych dziedzin.

Potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów – zmiany od 1 maja 2016 r.

Definicja klasyfikacji taryfowej

Zgodnie z definicją kodeksową „Klasyfikacja taryfowa” towarów do celów stosowania Wspólnej Taryfy Celnej polega na określeniu jednej podpozycji lub dalszych podpodziałów w Nomenklaturze scalonej, do których towary te mają zostać zaklasyfikowane.

Nowością jest definicja „Klasyfikacji taryfowej” towarów do celów stosowania środków pozataryfowych – polega ona na określeniu jednej podpozycji lub dalszych podpodziałów w Nomenklaturze scalonej lub innej nomenklaturze ustanowionej przepisami unijnymi, która jest całkowicie lub częściowo oparta na Nomenklaturze scalonej, lub która dodaje do niej dalsze podpodziały, do których towary te mają zostać zaklasyfikowane. Podpozycja lub dalszy podpodział, określone zgodnie z przepisami, wykorzystywane są do celów stosowania środków związanych z tą podpozycją.

Rozporządzenia klasyfikacyjne

Kodeks przewiduje delegację dla Komisji Europejskiej do przyjmowania środków w celu określenia 2 klasyfikacji taryfowej towarów, czyli do wydawania tzw. rozporządzeń klasyfikacyjnych w związku z rozstrzygnięciem przez Komitet Kodeksu Celnego szczególnie trudnego zagadnienia klasyfikacyjnego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Kurs wymiany walut na potrzeby klasyfikacji towarów

Właściwe organy publikują lub udostępniają w internecie kurs wymiany walut stosowany, jeżeli wymiana jest konieczna, gdy w celu określenia klasyfikacji taryfowej towarów i kwoty należności celnych przywozowych i wywozowych, w tym wartości progowych we wspólnej taryfie celnej, konieczne jest podanie wartości euro w walutach krajowych.

W tym przypadku wartość euro w walutach krajowych, ustala się raz w miesiącu. Kurs wymiany, który należy zastosować, to ostatni kurs wymiany ustalony przez Europejski Bank Centralny przed przedostatnim dniem miesiąca; kurs ten stosuje się przez cały następny miesiąc.

Jednakże gdy kurs mający zastosowanie na początku miesiąca różni się o ponad 5 % od kursu ustalonego przed 15 dniem tego samego miesiąca, ten ostatni kurs stosuje się począwszy od dnia 15 i do końca tego miesiąca.


Dodatkowe informacje:

W serwisie internetowym polskiej Służby Celnej na stronie Ministerstwa Finansów są dostępne następujące informacje na temat wiążącej Informacji taryfowej (WIT):

1. W zakładce Unijny Kodeks Celny – wdrożenie/Szkolenia

Prezentacja pt. Wspólna taryfa celna i klasyfikacja taryfowa towarów

2. W zakładce Cło/Informacje dla przedsiębiorców/Zgłaszane problemy/Pytania i odpowiedzi Klasyfikacja towarów

Klasyfikacja towarów włókna szklane

Klasyfikacja towarów - klasyfikacja stali

3. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Decyzje Światowej Organizacji Celnej (WCO) umieszczana jest informacja dotycząca, m.in. zmian w Notach wyjaśniających do Systemu Zharmonizowanego (HS) oraz Opinii klasyfikacyjnych zredagowanych przez Komitet HS Światowej Organizacji Celnej – w układzie kolejnych sesji Komitetu HS.

4. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Noty wyjaśniające jest umieszczana informacja o Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej (CN) Unii Europejskiej, w tym wersje skonsolidowane Not wyjaśniających.

5. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Rozporządzenia klasyfikacyjne Komisji Europejskiej jest umieszczana informacja o rozporządzeniach wydawanych przez Komisję Europejską w szczególnie trudnych sprawach klasyfikacyjnych.

6. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE jest umieszczana informacja o wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadających w sprawach związanych ze stosowaniem Wspólnej Taryfy Celnej.

7. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Specyficzne towary są umieszczane krótkie analizy problemów klasyfikacyjnych, które są szczególnie zawiłe lub wzbudziły zainteresowanie szerszej grupy podmiotów.

8. W zakładce Cło/Klasyfikacja taryfowa/Szkolenia dla przedsiębiorców są umieszczane materiały informacyjne i szkoleniowe użyte podczas szkoleń zorganizowanych przez Ministerstwo Finansów dla przedsiębiorców.

9. W zakładce Cło/Taryfa celna znajdują się informacje na temat obowiązującej Taryfy celnej, które obejmują teksty rozporządzeń Komisji Europejskiej obowiązujących w poszczególnych latach, zmiany Taryfy, sprostowania do Taryfy, informacje o obniżeniu lub zniesieniu niektórych ceł.

10. W zakładce Cło/Środki taryfowe jest umieszczana kompleksowa informacja na temat stosowanych przez Unię Europejską środków taryfowych, takich jak zawieszenia ceł autonomicznych, kontyngenty taryfowe, cła dodatkowe.  

11. W zakładce Cło/Kalkulator taryfowy jest dostępne narzędzie IT do kalkulacji należności celnych.

12. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Wyjaśnienia i komunikaty umieszczane są informacje na temat, m.in. działania systemu ISZTAR.

13. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Tabele środków znajdują się informacje obejmujące środki określone na poziomie kodu TARIC dla przywozu i wywozu towarów, stawki celne dla krajów trzecich, stawki obniżone dla krajów i grup krajów, wskazanie podatku akcyzowego i podatku VAT.

14. W zakładce Cło/Przeglądarka taryfowa/Przeglądarka ISZTAR znajduje się interfejs do przeglądarki ISZTAR – zaawansowanego i potężnego narzędzia IT dostarczającego administracji celnej oraz wszystkim zainteresowanym szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego. W przeglądarce są prezentowane zarówno dane unijne pochodzące z systemu TARIC, jak i polskie dane (podatki VAT i akcyza) oraz niektóre krajowe środki pozataryfowe niezintegrowane w bazie TARIC.

W serwisie internetowym DG TAXUD Komisji Europejskiej można przeprowadzić konsultację w bazie TARIC, która obejmuje środki, informacje geograficzne oraz rozporządzenia.

W serwisie CURIA można skorzystać, m.in. ze zbioru orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i z użyciem wyszukiwarki spraw odnaleźć interesujące orzeczenia Trybunału z zakresu klasyfikacji.

Serwis EUR-Lex jest bazą aktów prawnych Unii Europejskiej, w którym są publikowane wszystkie akty prawne Unii, w tym prawo związane z klasyfikacją.

W serwisie internetowym Światowej Organizacji Celnej (WCO) można śledzić wszelkie wydarzenia związane z nomenklaturą Systemu Zharmonizowanego i klasyfikacją towarów oraz korzystać z zasobów i narzędzi umieszczonych w serwisie WCO.

Podstawa prawna:

- art. 53 ust. 1 lit. b), 56, 57 UKC

- art. 48 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    REKLAMA