| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców

Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców

W ostatnich latach dokonano wielu zmian w postępowaniu cywilnym, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowymi przekształceniami jest zniesienie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a także precyzyjniejsze określenie czasu, w którym strony powinny składać wnioski dowodowe.

Zgodnie z art. 217 § 2 k.p.c. sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznawaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Reguły, które wynikają z art. 217 § 2 k.p.c. w nowym brzmieniu, obowiązują także w stosunku do sytuacji, w której strona nie powołała pewnych twierdzeń w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym.


Składanie pism przygotowawczych


Nowelizacja wzmacnia także zasadę ustności
obowiązującą w postępowaniu cywilnym, ograniczając możliwość składania przez strony pism przygotowawczych. Strony postępowania powinny pamiętać, że niepowołanie w pierwszym piśmie procesowym twierdzeń i dowodów ważnych w danym postępowaniu może spowodować brak możliwości zgłoszenia ich w toku postępowania, a to z kolei może wpłynąć na rozstrzygnięcie końcowe.  Pisma przygotowawcze (inne niż odpowiedź na pozew) będą mogły być składane tylko wtedy, gdy zdecyduje o tym przewodniczący lub sąd. Należy liczyć się  tym, że pismo przygotowawcze złożone z naruszeniem podstawowej reguły nakazującej powodowi przytoczenie wszystkich dowodów w pozwie, a pozwanemu w odpowiedzi na pozew, podlegać będzie zwrotowi.

W związku z powyższym należy podkreślić, że kluczowym elementem prawidłowego prowadzenia postępowania cywilnego jest dokładne i fachowe przygotowanie materiału dowodowego.

 

Zapraszamy na forum Księgowość

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK