REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie cywilne - zmiany dotyczące przedsiębiorców

Ryszard Worobiej
R.Comi
E.I. Kamionka-Chełkowska
R.Worobiej Kancelaria Prawna SP.J

REKLAMA

W ostatnich latach dokonano wielu zmian w postępowaniu cywilnym, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą. Kluczowymi przekształceniami jest zniesienie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, a także precyzyjniejsze określenie czasu, w którym strony powinny składać wnioski dowodowe.

Ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 233, poz. 1381) dokonano modelowego przekształcenia procesu cywilnego. Zniesiono postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych, zmieniono model prowadzenia postępowania dowodowego przez rezygnację z zasady prekluzji dowodowej na rzecz systemu dyskrecjonalnej władzy sędziego wspartej dodatkowo systemem pouczeń. Zmiany modelowe dotyczą również dostępu stron do sądu za pośrednictwem pism procesowych. W tym zakresie doszło do wyraźnego przesunięcia w kierunku zasady ustności.

Autopromocja


Sprawy gospodarcze - brak oddzielnego postępowania


Z dniem 3 maja 2012 r. zlikwidowane zostało postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych. Obecnie sprawy gospodarcze rozpatrywane są w trybie zwykłego postępowania cywilnego, w którym z kolei zaszły znaczące zmiany, m.in. w kwestii powoływania dowodów w toku postępowania. Należy pamiętać, że spory o prawa majątkowe, których wartość nie przekracza 75 tys. PLN należą do właściwości sądów rejonowych, natomiast sprawy, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa tę kwotę w pierwszej instancji rozpoznawane są przez sądy okręgowe.

 

Ułatwienia w dochodzeniu należności między przedsiębiorcami - nowelizacja k.p.c.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Termin składania wniosków dowodowych


Koncentracja materiału dowodowego i obowiązek pouczeń procesowych, ciężar wspierania postępowania przez strony oraz obowiązek działania zgodnie z dobrymi obyczajami - obecnie te zasady dominują w postępowaniu cywilnym. Art.3 i 6 Kodeksu postępowania cywilnego nakładają na strony obowiązek wspierania procesu i są brane pod uwagę przy stosowaniu szczegółowych regulacji odnoszących się do koncentracji materiału dowodowego w postępowaniu cywilnym. Dotyczy to artykułów, które zawierają konkretne przesłanki uzasadniające pominięcie spóźnionego materiału dowodowego: 207 § 6 i art. 217 § 2 i 3 k.p.c. (które stanowią, że sąd, z pewnymi wyjątkami, pomija spóźnione twierdzenia i dowody), art. 344 § 2 (w piśmie zawierającym sprzeciw od wyroku zaocznego powinny być przytoczone wszystkie zarzuty) art. 493 § 1 (w zarzutach od nakazu zapłaty, przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy strona powinna przedstawić wszelkie zarzuty), art. 503 § 1 (w postępowaniu upominawczym sprzeciw od nakazu zapłaty także powinien zawierać wszystkie zarzuty, które strona planuje zgłosić w toku sprawy).

 

Wyższe kary w postępowaniu przed e-sądem

 

Zgodnie z art. 217 § 2 k.p.c. sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznawaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności. Reguły, które wynikają z art. 217 § 2 k.p.c. w nowym brzmieniu, obowiązują także w stosunku do sytuacji, w której strona nie powołała pewnych twierdzeń w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym.


Składanie pism przygotowawczych


Nowelizacja wzmacnia także zasadę ustności
obowiązującą w postępowaniu cywilnym, ograniczając możliwość składania przez strony pism przygotowawczych. Strony postępowania powinny pamiętać, że niepowołanie w pierwszym piśmie procesowym twierdzeń i dowodów ważnych w danym postępowaniu może spowodować brak możliwości zgłoszenia ich w toku postępowania, a to z kolei może wpłynąć na rozstrzygnięcie końcowe.  Pisma przygotowawcze (inne niż odpowiedź na pozew) będą mogły być składane tylko wtedy, gdy zdecyduje o tym przewodniczący lub sąd. Należy liczyć się  tym, że pismo przygotowawcze złożone z naruszeniem podstawowej reguły nakazującej powodowi przytoczenie wszystkich dowodów w pozwie, a pozwanemu w odpowiedzi na pozew, podlegać będzie zwrotowi.

W związku z powyższym należy podkreślić, że kluczowym elementem prawidłowego prowadzenia postępowania cywilnego jest dokładne i fachowe przygotowanie materiału dowodowego.

 

Zapraszamy na forum Księgowość

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA