REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

REKLAMA

W ubiegłym roku w naszym kraju zostało założonych ponad 350 tys. firm. Z czego prawie 90 proc. stanowi indywidualna działalność gospodarcza. Najczęściej własny biznes zakładają osoby, które nie mogą liczyć na etat.

Czy polscy przedsiębiorcy są gotowi, by zostać biznesmenami? Czy rynek im sprzyja? Na te i inne pytania odpowiada Adam Głos, Prezes Zarządu Tax Care.

Autopromocja


Czy teraz jest dobry moment, by założyć firmę?

Polska gospodarka zaczyna przyspieszać. Prognozy GUS-u i Rady Polityki Pieniężnej są optymistyczne, a nastroje społeczeństwa zmieniają się na lepsze. W 2008 roku, kiedy byliśmy na szczycie hossy gospodarczej, nastawienie przedsiębiorców do zakładania biznesu było bardzo pozytywne. Ludzie mieli poczucie, że wszystko się uda, a własny biznes będzie przynosić zyski. Później przyszło spowolnienie, a przedsiębiorcy zaczęli zmagać się z kryzysem. Dziś optymistyczne prognozy ekonomistów zaczynają udzielać się również przedsiębiorcom. Rośnie poziom konsumpcji i inwestycji, ludzie przestają zaciskać pasa. Jeśli społeczeństwo zacznie kupować, to firmy zaczną sprzedawać więcej. Jeśli zaczną sprzedawać więcej, to będą musiały zwiększyć zatrudnienie, a jeśli tak się stanie, bezrobocie zacznie spadać. Pracownicy będą mogli spodziewać się podwyżek pensji, a to spowoduje, że będzie ich stać na kolejne zakupy. Gospodarka znów zacznie przyspieszać. W tej chwili analitycy mówią o wzrostach PKB na poziomie około 3 proc. w 2014 roku. To dobre prognozy.

Zakładanie firmy - księgowość i podatki


Ponoć większość firm zakładają ludzie, którzy nie mogą liczyć na etat. Jeśli nie mają stałej pracy, to skąd wezmą pieniądze na sfinansowanie działalności gospodarczej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy zazwyczaj pozyskują środki z dwóch źródeł. Po pierwsze od bliskich, rodziny, przyjaciół. Po drugie korzystają z systemu bankowego. Warto jednak pamiętać, że około 70 proc. mikroprzedsiębiorców nigdy nie korzystało z kredytów i pożyczek bankowych. Przyczyną może być to, że sektor bankowy nie rozumie specyfiki działania tzw. „małego biznesu”. Niewielu startujących przedsiębiorców może liczyć na kredyt bez tzw. historii kredytowej lub bez konkretnych przychodów. Pamiętajmy, że rozmawiamy przede wszystkim o indywidualnej działalności gospodarczej. Same koszty założenia firmy nie są duże. Niektórym do prowadzenia biznesu wystarczy laptop i biurko ustawione w domowym pokoju. Gotówka jest potrzebna przede wszystkim na rozwój, nabranie wiatru w żagle. I tutaj zaczynają się schody. Zwłaszcza, że rzeczą, która najbardziej szwankuje u młodych przedsiębiorców jest brak jakiejkolwiek strategii tego rozwoju, brak biznesplanu. Wiele osób decyduje się na biznes, ponieważ ma ciekawy pomysł na produkt lub usługę. Przedsiębiorcom wydaje się, że to wystarczy. Nie analizują rynku, otoczenia, konkurencji. Nie stawiają sobie celów, a przecież przedsiębiorca musi mieć plan.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Ulgi dla firm w strefach ekonomicznych


Z tego opisu wynika, że jest beznadziejnie

Niekoniecznie. Polscy przedsiębiorcy mają pomysły i wiedzę. Są kreatywni. To, co powinni zmienić to podejście do biznesu. Po pierwsze, trzeba stworzyć profesjonalny biznesplan, wyznaczyć sobie cele. Na drugim miejscu jest generowanie przychodu, czyli sprzedaż. Przedsiębiorcy często zapominają, że to właśnie sprzedaż jest czynnikiem, który determinuje ich wzrost. Ulepszają swoją usługę lub produkt, zapominając, że celem jest zaoferowanie tej usługi lub produktu innym, sprzedanie go. Warto też ograniczać koszty, nie ponosić nadmiernych wydatków. Decyzja o produkcji kalendarzy, notesów lub innych gadżetów reklamowych powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza jeśli mają być rozdane przyjaciołom i znajomym, a więc nie będą służyć efektywnej sprzedaży, bardziej wpłyną na wizerunek, który - w krótkiej perspektywie czasu - nie przyniesie nam realnych zysków. Podobnie jest z wielofunkcyjnością. Dzisiejszy przedsiębiorca jest wielofunkcyjny. W swojej firmie robi wszystko, od księgowości, poprzez kadry, administrację, logistykę, produkcję, na marketingu skończywszy. Jeśli planujemy wydatki i mamy długofalową strategię rozwoju, możemy zauważyć, że czas, który teraz poświęcamy na te wszystkie zadania, zabiera nam tzw. „moce przerobowe”.

 

 

Jak to rozwiązać?

Zlecić na zewnątrz. To generuje koszty, ale w dłuższej perspektywie czasu przyniesie zyski. Przykładowo: prowadzenie księgowości kosztuje w Tax Care średnio 180 zł miesięcznie. Nietrudno policzyć, że jeśli na wszystkie sprawy związane z księgowością poświęcamy miesięcznie około dwóch dni, a przeznaczylibyśmy te dwa dni na promocję i sprzedaż swojego produktu, moglibyśmy zyskać znacznie więcej. Podobne dwa dni moglibyśmy „zaoszczędzić” zlecając na zewnątrz administrację i logistykę, kolejne dwa dni - działania informatyczne etc.

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Wracamy zatem do finansowania, bo jeśli mamy zacząć zlecać pewne działania na zewnątrz, to potrzebujemy gotówki. Skoro nie dostaniemy pieniędzy w banku, to skąd je wziąć?

To nie jest tak, że nie dostaniemy pieniędzy w banku, chociaż trzeba przyznać, że sektor bankowy nie rozumie potrzeb małych przedsiębiorców. Są jednak wyjątki, takie jak chociażby Idea Bank, który daje gotówkę na start, także młodym przedsiębiorcom. Jednym z przykładów jest pożyczka dla mikroprzedsiębiorców do 37 tys. zł, które można mieć na koncie w 24 godziny. To jest pożyczka na tzw. „oświadczenie”. Przedsiębiorca sam deklaruje wysokość swoich przyszłych dochodów, a ta deklaracja jest dokumentem, który bank akceptuje. To zupełnie nowe podejście do bankowości. Warto pamiętać, że pożyczki i kredyty to nie wszystko. Można ubiegać się o środki z Unii Europejskiej. Trzeba pamiętać też o leasingu, który jest jednym z najbardziej dostępnych rozwiązań, dla małych firm. W leasing można wziąć nie tylko samochód, ale również maszyny, urządzenia takie jak komputery, drukarki, aparaty fotograficzne, rzadziej nieruchomości. Niezłym rozwiązaniem jest faktoring. Kiedyś był niedostępny dla małych przedsiębiorców. Teraz to się zmieniło. W Idea Banku można dostać faktoring przy stosunkowo małej liczbie kontrahentów i dość niskich obrotach (wystarczy kilka tysięcy złotych, a nie kilkanaście).


Jak Pana zdaniem wygląda firma przyszłości?

Czasem mówi się, że przyszłość jest już teraz. Faktycznie, coraz więcej firm działa w sposób nowoczesny, w wykorzystaniem najnowszych technologii. Dziś każdy sprzęt, niezależnie od tego, czy jest to tablet, smartfon, czy inne narzędzie - może służyć i służy rozwojowi biznesu, sprzedaży, kampaniom reklamowym. Dla mnie przyszłość oznacza skrócenie dystansu pomiędzy firmą, a klientami, realne działanie tu i teraz, obecność na całym świecie bez „wychodzenia z domu”. Dla mnie przyszłość to oszczędność czasu. Wyobrażam sobie, że w przyszłości większość firm będzie funkcjonować w przysłowiowej „chmurze”. Firma, którą zarządzam postawiła sobie jasny cel w tym obszarze. Chcielibyśmy wprowadzić elektroniczny obieg wszystkich dokumentów księgowych i rozliczeniowych, stworzyć nowe normy, dotyczące dokumentów księgowych. To zaoszczędziłyby czas zarówno przedsiębiorców, jak i księgowych. Pracujemy nad takim rozwiązaniem z jedną z największych polskich instytucji rozliczeniowych, ale szczegóły będę mógł zdradzić dopiero za jakiś czas.

Zapraszamy do dyskusji na forum Księgowość

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Dariusz
    2021-12-28 22:41:22
    A co powiecie o chmurze? Jestem początkującym przedsiębiorcą i znalazłem ofertę firmy FOTC. Wiem, że mogliby oni fajnie wprowadzić mnie w system działania chmury ucząc od podstaw jak ją poprawnie obsługiwać. Mają konkurencyjne firmy, więc mocno mnie zainteresowała ta oferta.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

"Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

"Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

REKLAMA