| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zamiast likwidacji firmy, układ z wierzycielami

Zamiast likwidacji firmy, układ z wierzycielami

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym stał się niewypłacalny. Sąd może ogłosić upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu, jeśli zostanie uprawdopodobnione, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.

Propozycje układowe może również zgłosić wierzyciel, na którego wniosek została ogłoszona upadłość z możliwością zawarcia układu. Propozycje układowe powinny określać sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego oraz zawierać uzasadnienie.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Propozycje restrukturyzacji zobowiązań upadłego mogą obejmować w szczególności: odroczenie wykonania zobowiązań, rozłożenie spłaty długów na raty, zmniejszenie sumy długów, konwersję wierzytelności na udziały lub akcje, zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.

Układ obejmuje wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika, a także te z nich, które były uzależnione od warunków, jeżeli warunki te spełniły się w czasie wykonywania układu. Propozycje układowe przyjmowane są przez zgromadzenie wierzycieli, a zatwierdza je sąd. Zawarty układ wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności są nim objęte. Układ nie wiąże wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli.

Adres biura wirtualnego jako przesłanka odmowy nadania NIP

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Po wykonaniu układu lub po wyegzekwowaniu należności stwierdzonych układem sąd na wniosek upadłego, zarządcy lub innej osoby, która jest odpowiedzialna za jego wykonanie, wydaje postanowienie o wykonaniu układu. Prawomocne postanowienie stanowi podstawę do wykreślenia wszelkich wpisów w księdze wieczystej i rejestrach. Po uprawomocnieniu się postanowienia stwierdzającego wykonanie układu upadły odzyskuje prawo swobodnego zarządzania majątkiem i rozporządzania jego składnikami.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Upadłość z możliwością zawarcia układu

Artykuł omawia postępowanie układowe ze szczególnym uwzględnieniem jego wpływu na księgi rachunkowe firmy. Zawiera również informacje na temat umorzenia i spłaty zobowiązań przewidzianych w zawartym układzie oraz przykład ich ewidencji księgowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK