| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zapłata przedawnionego zobowiązania jako koszt

Zapłata przedawnionego zobowiązania jako koszt

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymała zapłatę za wykonane usługi w wysokości większej od należnej. W związku z tym powstało po stronie spółki zobowiązanie wobec kontrahenta. W sierpniu 2007 roku zobowiązanie uległo przedawnieniu i spółka zaliczyła do przychodów kwotę przedawnionego zobowiązania. W listopadzie 2007 roku spółka zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie. Czy w związku z tym, że spółka zrzekła się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia i zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie, należy wartość tę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Dłużnik po upływie terminu przedawnienia może uchylić się od spełnienia świadczenia. Natomiast zrzeczenie się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia oznacza, że wierzyciel może nadal ubiegać się o spełnienie świadczenia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

Przychodem jest, co do zasady, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. Oznacza to, że wartość zobowiązania, które się przedawniło, jest przychodem. Przychód ten powstanie nawet wówczas, gdy po upływie okresu przedawnienia spółka zrzeknie się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia. Ustawodawca nie zezwala na pomniejszenie przychodów o kwotę przedawnionego zobowiązania zaliczonego przez spółkę do przychodów w 2007 roku nawet wówczas, gdy spółka zrzekła się prawa do korzystania z zarzutu przedawnienia i zapłaciła kontrahentowi przedawnione zobowiązanie.

Kwota zapłaconego przedawnionego zobowiązania nie może stanowić także kosztów uzyskania przychodów. W myśl art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Z kolei przepis art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b u.p.d.o.p. wskazuje, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę innych zobowiązań, w tym z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń. Przedawnione zobowiązanie należy zaliczyć do innych zobowiązań, o których mowa w tym przepisie.

W konsekwencji spółka nie może pomniejszyć przychodów o wartość zapłaconego przedawnionego zobowiązania, jak również nie może zaliczyć tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Jak wynika z powyższego, kwota zapłaconego kontrahentowi przedawnionego zobowiązania będzie zwiększała podstawę opodatkowania spółki.

Takie stanowisko zajął także Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w decyzji z 16 stycznia 2007 r. (nr PD-I-423/29/06).

Maria Dolna-Ciemniakowska

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK