| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zastaw rejestrowy – umowa i wpis do rejestru

Zastaw rejestrowy – umowa i wpis do rejestru

Zastaw rejestrowy powstaje wyłącznie w drodze umowy i wpisu zastawu do sądowego rejestru zastawów. Wpis ten ma charakter konstytutywny. Do ustanowienia zastawu rejestrowego nie jest konieczne wydanie rzeczy zastawnikowi. To, w czyim posiadaniu będzie pozostawiony przedmiot zastawu rejestrowego, powinna wyraźnie regulować umowa zastawnicza.

Jeżeli umowa nie odnosi się do kwestii posiadania zastawionej rzeczy to w świetle art. 11 pkt 1 ustawy o zastawie rejestrowym, z przedmiotu prawa zastawu ma prawo korzystać (a więc także posiadać go) zastawca.

Umowa zastawu rejestrowego jest zawierana pomiędzy zastawcą, który jest osobą uprawnioną do rozporządzania przedmiotem zastawu, a zastawnikiem - wierzycielem z innego stosunku prawnego, z którego wynika zabezpieczona wierzytelność. Zastawca jako dłużnik rzeczowy nie musi być dłużnikiem osobistym zastawnika. W takiej sytuacji zgodnie z art. 3 ust. 2 w/w ustawy konieczne jest wskazanie w umowie (a potem we wniosku o wpis zastawu) osoby i adresu dłużnika niebędącego zastawcą. Wymaganie, aby zastaw ustanawiała osoba uprawniona do rozporządzania przedmiotem zastawu.

Zastawcą oraz zastawnikiem może być osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, partnerska, wspólnota mieszkaniowa - art. 331 k.c.). W wypadku spółek cywilnych stronami umowy są poszczególni wspólnicy a nie sama spółka. Ze względu na to dane wspólników oraz ich adresy należy wskazać w umowie, a następnie we wniosku o wpis zastawu. W wypadku tzw. niepełnych (art. 331 k.c.) osób prawnych w umowie i we wniosku należy wskazać tę osobę, tzn. jej firmę, adres, siedzibę, numer REGON niepełnej osoby prawnej.

Przepisy dopuszczają możliwość zawarcia umowy przez pełnomocników. Do ustanowienia zastawu jako czynności przekraczającej zwykły zarząd konieczne będzie pełnomocnictwo szczególne.

Zastaw rejestrowy różni się od zastawu zwykłego możliwością pozostawienia rzeczy w posiadaniu zastawcy. W takim przypadku zastawca zachowuje możliwość dalszego korzystania z rzeczy, co np. przy ustanowieniu zastawu na składnikach przedsiębiorstwa pozwala na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie leży w interesie obu stron umowy, ponieważ wykonanie zabezpieczonego zobowiązania staje się przez to bardziej realne. Jednocześnie jednak interesy wierzyciela-zastawnika mogą być łatwiej naruszone przez nieuczciwego dłużnika-zastawcę, stąd też istnieje potrzeba ustanowienia w umowie, a później - egzekwowania w praktyce - odpowiedniego sposobu kontroli stanu przedmiotu zabezpieczenia.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W wypadku braku spłaty wierzytelności zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego zgodnie z art. 21 ustawy o zastawie rejestrowym następuje w drodze sądowego postępowaniu egzekucyjnego

Michał Szczodry, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK