| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Nomenklatura scalona 2015

Nomenklatura scalona 2015

31 października 2014 r zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej zawierające nową wersję nomenklatury scalonej ("CN"), która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2015 r.

Nomenklatura scalona jest kluczowym dokumentem zawierającym klasyfikację towarową dla potrzeb celnych, (ale również w innych celach) stosowaną przez Unię Europejską. Dokument ten obejmuje również stawki celne stosowane do importowanych towarów. Prawidłowa klasyfikacja towarowa do odpowiedniego kodu CN ma więc kluczowe znaczenie dla ustalenia właściwej stawki celnej i ewentualnie innych środków taryfowych dla importowanego towaru.

Jak co roku opublikowanie nowej wersji CN wiąże się z wprowadzeniem zmian w stosunku do poprzedniej wersji nomenklatury. W stosunku do obecnie obowiązującej wersji CN w ramach zmian zostały wprowadzone nowe kody CN dla niektórych towarów a w stosunku do niektórych kodów zmieniono ich dotychczasowy zakres lub opis.

Zmiany dotyczą między innymi przedsiębiorców z branży spożywczej, winiarskiej oraz chemicznej, importujących towary klasyfikowane obecnie w ramach następujących pozycji i podpozycji CN:

  • CN 0406 Ser i twaróg
  • CN 1604 14 Tuńczyki, latający bonito i pelamida (Sarda spp.)
  • CN 2204 21 Pozostałe wina; moszcz gronowy z fermentacją nierozpoczętą lub zatrzymaną przez dodanie alkoholu – – W pojemnikach o objętości 2 litry lub mniejszej
  • CN 2204 29 Pozostałe wina; moszcz gronowy z fermentacją nierozpoczętą lub zatrzymaną przez dodanie alkoholu – – Pozostałe
  • CN 2931 Pozostałe związki organiczno-nieorganiczne
  • CN 3824 90 Gotowe spoiwa do form odlewniczych lub rdzeni; produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – Pozostałe

Zmiany CN mają praktyczne konsekwencje. Począwszy od 1 stycznia 2015r. w zgłoszeniach celnych trzeba będzie używać kodów CN wynikających z uaktualnionej wersji nomenklatury scalonej. Warto więc z wyprzedzeniem sprawdzić, czy nowa CN wprowadzi zmiany w stosowanych przez Państwa kodach taryfowych lub stawkach celnych, jak również czy może mieć wpływ na posiadane przez Państwa Wiążące Informacje Taryfowe, w szczególności, czy zmiana nie spowoduje utraty ich mocy wiążącej.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Pragniemy również zwrócić uwagę, iż zmianie, w tym m.in. wycofaniu, mogą ulec kody taryfy celnej TARIC (kody na poziomie 10 cyfrowym).

Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek pytania na temat wpływu zmian w nomenklaturze scalonej i taryfowej na Państwa towary, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Deloitte.

Rafał Zajączkowski
Starszy Menadżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte, Warszawa
rzajaczkowski@deloitteCE.com

Tomasz Tochowicz
Menedżer w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte, Warszawa
ttochowicz@deloitteCE.com

Zobacz także:
Webcast: Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości – jak bronić się przed podwyżką?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK