REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?

Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?
Prawo działalności gospodarczej - nowa ustawa od 2016 roku?

REKLAMA

REKLAMA

W nowym Prawie o działalności gospodarcze znaleźć się mają m.in. zasada, że organy administracji powinny interpretować niejasności w przepisach na korzyść przedsiębiorców czy zakaz nadużywania uprawnień przez urzędników. Pojawi się także nowa definicja działalności gospodarczej oraz nakaz, aby nie karać początkujących przedsiębiorców za drobne naruszenia przepisów. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad nowymi przepisami, regulującymi działalność gospodarczą.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego dostępny jest już projekt założeń nowego aktu prawnego. Wynika z nich, że resort gospodarki chce wprowadzić do przepisów rozwiązania, które mogą poprawić sytuację przedsiębiorców.

Autopromocja

Nowa definicja działalności gospodarczej - nie tylko nastawienie na zysk

Obecna ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, […], a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Jak widać więc, przepisy za jeden z podstawowych elementów działalności gospodarczej uważają jej zarobkowy charakter.

Tymczasem w nowym prawie o działalności gospodarczej pojawi się nowa definicja działalności gospodarczej, która obejmie również przedsięwzięcia nienastawione na zysk. A więc, wg projektu resortu gospodarki, działalnością gospodarczą będzie „stała działalność zarobkowa lub mająca inny cel gospodarczy, wykonywana na własne ryzyko w sposób trwale zorganizowany i ciągły”.

Co nie jest zabronione jest dozwolone, wątpliwości rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy

Resort chce wprowadzić do przepisów zasady, regulujące zarówno stosunki między przedsiębiorcami a urzędnikami, jak i prawa i obowiązki przedsiębiorców. Jeszcze raz zostanie przypomniane, że każdy ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej i że każdy przedsiębiorca powinien być traktowany tak, jak inni, i że nie można go w żaden sposób dyskryminować.

Wróci także – znany z ustawy o działalności gospodarczej z 1988 r., czyli tzw. ustawy Wilczka – zapis, że to, co nie jest wyraźnie zabronione prawem, jest dozwolone. Pojawi się także zasada, którą prezydent Bronisław Komorowski przy pomocy nowelizacji Ordynacji podatkowej zamierza wpisać do prawa podatkowego, czyli nakaz, aby niedające się usunąć niejasności przepisów było interpretowana na korzyść przedsiębiorcy. Z tym, że po wpisaniu do PDG będzie ona obejmować także inne przepisy, dotyczące przedsiębiorców. Jednocześnie resort chce przenieść tę zasadę rozstrzygania na korzyść prowadzących działalność gospodarczą na postępowania, jakie prowadzą urzędnicy. Więc jeśli okaże się, że nie da się w sposób całkowicie pewny ustalić stanu faktycznego w jakimś przypadku, wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasad jest więcej, wśród nich np. zasada proporcjonalności, nakazująca urzędnikom podejmowanie jedynie takich działań, które są adekwatne do oczekiwanych celów, czy też zasada wspierania przedsiębiorczości. Resort gospodarki chce także, aby urzędy uwzględniały w swoich działaniach oczekiwania przedsiębiorców i żeby były związane przekazaną przedsiębiorcy informacją o oczekiwanym sposobie załatwienia sprawy, o ile – jak wynika z projektu – zostanie ona jasno zakomunikowana zainteresowanemu.

MG chce także skończyć z wymogiem noszenia ciągle tych samych dokumentów do różnych urzędów. Po wejściu w życie PDG jeden urząd nie będzie mógł żądać od przedsiębiorcy informacji, które może uzyskać w innym urzędzie. Sam zaś w miarę możliwości będzie udzielał informacji przedsiębiorcy, o ile ten o to poprosi.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Urzędnik przyjmie niekompletny wniosek

Nowe prawo o działalności gospodarczej zakłada, że przy wydawaniu decyzji narzucającej przedsiębiorcy konieczność wykonania jakiejś czynności, urzędnicy będą ustalali rozsądne terminy, a więc biorące pod uwagę potrzebny czas i interes społeczny. Będą musieli także przyjmować wnioski niekompletne, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się opóźnienia w rozpoczynaniu postępowań. Jednocześnie potwierdzenie przyjęcia wniosku zostanie poszerzone m.in. informację o „milczącej akceptacji” (o ile w danym przypadku to rozwiązanie funkcjonuje), czyli przedsiębiorca będzie wiedział, że brak odpowiedzi ze strony urzędu w odpowiednim terminie będzie równoznaczne z decyzją pozytywną.

Przedsiębiorcy – wg projektu założeń do prawa o działalności gospodarczej – powinni być informowani o tym, jakie jest planowane rozstrzygnięcie w ich sprawie, co pozwoli im złożyć np. dodatkowe wyjaśnienia. Jednocześnie także resort chce dać przedsiębiorcom prawo do przyjęcia obowiązków, od których spełnienia urząd uzależnia wydanie zgody w jakiejś dziedzinie. Oznacza to, że np. przedsiębiorca ubiegający się o zgodę na budowę zakładu, który nie dopełnił wszystkich wymagań, będzie mógł je wypełnić po ich wskazaniu przez urzędników. To pozwoli na uzyskanie potrzebnego zezwolenia już w pierwszym postępowaniu, podczas gdy w obecnym stanie prawnym przedsiębiorca musiałby po wypełnieniu zobowiązań wszczynać nową procedurę administracyjną.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Zmiany w zasadach kontroli

Innym elementem, wymagającym poprawki, są – wg Ministerstwa Gospodarki – przepisy dotyczące kontroli. Chce ono na przykład, aby kontrole planowe były dokonywane na podstawie wcześniejszej analizy ryzyka wystąpienia nieprawidłowości. Ma to uchronić przedsiębiorców, u których do tej pory nie stwierdzono nieprawidłowości, przez niepotrzebnym sprawdzaniem przez urzędników.

Innym pomysłem, który znalazł się w projekcie założeń nowego prawa, jest możliwość odstąpienia od karania przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność gospodarczą. W okresie roku od startu urzędnicy, którzy dopatrzą się niewielkich uchybień, będą udzielali jedynie pouczenia.


Przedsiębiorca będzie mógł także prosić o przeprowadzenie wspólnej kontroli przez przedstawicieli kilku urzędów, jeśli dotyczy to jednego obszaru, co z jednej strony skróci liczbę sprawdzeń, a z drugiej przyspieszy niektóre procedury (np. w sprawie dopuszczenia budynku do użytkowania).

2016 - ambitny termin

Resort gospodarki chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r. To termin ambitny, biorąc pod uwagę, że na razie powstały jedynie założenia do projektu ustawy.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA