| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zniszczenie towaru?

Z prowadzeniem firmy – oprócz ryzyka gospodarczego – wiąże się także ryzyko wystąpienia niespodziewanych zdarzeń losowych. W ich wyniku towar przeznaczony do sprzedaży może ulec zniszczeniu lub utracie i nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Jakie formalności obowiązują wówczas przedsiębiorcę?

To zawsze na właścicielu firmy spoczywa obowiązek wykazania straty. W razie kontroli organy podatkowe będą opierały się na dokumentacji przedstawionej przez przedsiębiorcę. Warto zatem do protokołu dołączyć potwierdzenie utylizacji, likwidacji czy złomowania towaru.

UWAGA!
Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wydatki poniesione na likwidację uszkodzonych towarów np. koszty złomowania, utylizacji czy transportu na wysypisko.

Zniszczenie towaru a podatek VAT

W kontekście utraty towaru pojawia się także wątpliwość, czy konieczna jest korekta odliczonego przy zakupie podatku VAT (jako że zniszczony towar nie nadaje się już do użytku w opodatkowanej działalności).

Organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że korekta deklaracji nie jest konieczna, o ile utrata towaru była niezawiniona przez przedsiębiorcę, a okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości i zostały prawidłowo udokumentowane.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK