| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów

Nie ma złych żołnierzy, są tylko źli dowódcy. To dotyczy także szefów i sposobu w jaki motywują swoich ludzi do pracy. Motywacja to nic innego jak zrozumienie pracownika, szukanie jego talentów i pasji, a następnie odpowiednie rozplanowanie zadań, jasne wskazywanie celów i sposobu ich osiągania.

To także bezpośredni kontakt z podwładnymi, szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe oraz precyzyjne wskazywanie popełnionych błędów.

Skuteczna motywacja to także umiejętność zauważania potrzeb pracowników, wiara i zaufanie do zespołu oraz delegowanie uprawnień jako czynnik zwiększający samodzielność pracowników i ich poczucie zadowolenia z wykonywanej pracy poprzez okazane im zaufanie.

Na każdym z tych etapów niezbędny jest kontakt z pracownikiem, tylko w ten sposób można zachęcić ludzi do pracy, podpowiedzieć, zmienić strategię, wysłuchać ich pomysłów, czyli zmotywować.

Wynagradzać zespołowo czy indywidualnie?

Prostym, ale nie zawsze skutecznym sposobem są gratyfikacje finansowe. To jednak pójście najkrótszą drogą i często krótkotrwały sposób zwiększania wydajności. Pracownik, co prawda będzie zadowolony z dodatkowych pieniędzy, ale nie dowie się niczego tak naprawdę ważnego o swojej pracy.

O wiele ważniejsze jest wskazanie podwładnym kontekstu w jakim działają, ustalenie precyzyjnych i osiągalnych celów, dyskusja o projekcie, docenienie ich pomysłów lub wskazanie alternatywnych rozwiązań. W ten sposób nieustannie motywujemy ludzi do pracy, zachęcamy do rozmowy, burzy mózgów, szukania oryginalnych rozwiązań. Poza tym przez cały czas mamy kontrolę nad tym co się dzieje, nie zostaniemy zaskoczeni w ostatnim momencie problemami, o których wcześniej nikt nie mówił.

Komplet żółtych książek – Prawo Pracy i ZUS 2015

Odpowiednia motywacja ma także inną zaletę, inspiruje do pracy nie tylko pracowników, ale i pracodawcę. To sprzężenie zwrotne zawsze jest kluczem do osiągania sukcesów. W ten sposób tworzymy zespół i znika podział na my-pracownicy i oni-szefowie. Pracę zastępuje współpraca. Problemy zaczynamy traktować jako wyzwania a efekt końcowy jest sumą wspólnych działań. I wspólnie ponosimy ich konsekwencje. To także buduje autorytet szefa, który wybiera najlepsze rozwiązania zaproponowane przez zespół a nie arbitralnie i bez możliwości sprzeciwu narzuca swoją wolę. Jeśli szef uzna, że zawsze ma rację, szybko wpadnie w pułapkę samozachwytu a pracownicy zaniechają jakiejkolwiek aktywności i twórczego działania.

Firmy osiągają sukces dzięki pracownikom, ale upadają z powodu złych decyzji szefów.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Najlepszym sposobem motywacji jest uruchomienie w ludziach potencjału, który posiadają, kreatywnego myślenia, poczucia wspólnoty i radości z wykonywanej pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK