| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

System INTRASTAT to system statystyki obejmujący handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do UE niektóre przedsiębiorstwa zobowiązane są do składania deklaracji INTRASTAT. Sprawdź, jakie progi statystyczne dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej obowiązują w 2015 roku.

Składanie deklaracji INTRASTAT

Organem celnym właściwym miejscowo w sprawach zgłoszeń INTRASTAT, w tym w sprawach wezwań, upomnień i postępowań w sprawie kary pieniężnej jest Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie. Zatem wszelkie sprawy związane z dokonywaniem zgłoszenia INTRASTAT należy załatwiać w Wydziale INTRASTAT Izby Celnej w Szczecinie .

Zgłoszenia INTRASTAT należy dokonać w formie elektronicznej – w postaci pliku XML zgodnego ze specyfikacją elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT. Złożenie zgłoszenia w formie pisemnej, tzw. „papierowego", jest dopuszczalne jedynie w uzasadnionych przypadkach, po uprzednim poinformowaniu organu celnego.

Aby ułatwić osobom zobowiązanym samodzielne tworzenie zgłoszeń elektronicznych, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów został udostępniony bezpłatny program ist@t2 , służący do generowania zgłoszeń INTRASTAT w wymaganym formacie.

Elektroniczne zgłoszenia INTRASTAT mogą być przekazywane przy wykorzystaniu następujących kanałów komunikacji elektronicznej:

- strony internetowej: https://www.celina.krakow.uc.gov.pl/Intrastat/ ,

- poczty elektronicznej: pwk@celina.mofnet.gov.pl ,

- na zewnętrznym nośniku danych (wyłącznie tryb awaryjny).

Okresem sprawozdawczym na potrzeby INTRASTAT jest miesiąc kalendarzowy, w trakcie którego dokonano wewnątrzwspólnotowej wymiany towarowej (wywozu lub przywozu towarów). Istnieje możliwość przekazywania informacji obejmującej okres krótszy niż miesiąc w formie deklaracji częściowej, jednak te częściowe informacje muszą łącznie obejmować cały miesięczny okres sprawozdawczy.

Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT. Ostatnie zgłoszenie częściowe za dany okres sprawozdawczy musi być dokonanie nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.

Podmiot zobowiązany do dostarczania danych może wypełnić ten obowiązek osobiście lub przez przedstawiciela. Upoważnienie powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Przedstawicielem takim może być: pracownik podmiotu zobowiązanego lub jego prokurent, agent celny, adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy. Jednak zawsze odpowiedzialność za kompletność i poprawność składanych deklaracji INTRASTAT spoczywa na podmiocie zobowiązanym.

Korekta deklaracji INTRASTAT

Informacje przekazane przez podmiot zobowiązany do składania deklaracji INTRASTAT mogą okazać się błędne (nieprawidłowości może zauważyć sam podmiot lub mogą one zostać wykryte w trakcie kontroli danych w systemie informatycznym). W takiej sytuacji istnieje konieczność dokonania korekty przesłanej uprzednio informacji. Korekta musi być zgodna z przyjętymi wymogami.

Korekta deklaracji INTRASTAT może polegać na:

- zamianie deklaracji INTRASTAT, powodującej zastąpienie w całości uprzednio przysłanej deklaracji INTRASTAT,

- zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach deklaracji INTRASTAT,

- anulowaniu pozycji deklaracji INTRASTAT,

- dodaniu nowych pozycji w deklaracji INTRASTAT.

Korekta może zostać dokonana na odpowiednim formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" lub "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" lub w formie elektronicznej. Uchylanie się od składania korekt podlega sankcjom karnym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK