| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

System INTRASTAT to system statystyki obejmujący handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do UE niektóre przedsiębiorstwa zobowiązane są do składania deklaracji INTRASTAT. Sprawdź, jakie progi statystyczne dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej obowiązują w 2015 roku.

Korekty zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się w następujących przypadkach:

- podana wartość w polu nr 19 ("wartość fakturowa w PLN") lub 20 ("wartość statystyczna w PLN") zmieniłaby się w wyniku korekty nie więcej niż o równowartość 1000 euro,

- Dane podane w polu 17 ("Masa netto (w kg)") lub 18 ("Ilość w uzupełniającej jednostce miary") zmieniłyby się w wyniku korekty nie więcej niż o 5%,

- dane, które miałyby podlegać korekcie w polach 10 - 18 zgłoszenia dotyczą towaru, dla którego w polu 19 lub 20 zgłoszenia wskazano wartość równą lub niższą od równowartości 1000 euro.

Nie podlegają korekcie dane w polach 1 - 9 i 21 zgłoszenia INTRASTAT.

Regulacje CFC - niezgodne z Konstytucją i prawem UE?

Po upływie 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, w którym przesłano deklarację INTRASTAT wymagającą korekty, nie należy dokonywać korekty tej deklaracji.

Kary za brak zgłoszenia INTRASTAT

Obowiązuje system kar, który może być zastosowany przez administrację celną w przypadku, gdy podmiot uchyla się od wypełnienia obowiązku sprawozdawczego.

W przypadku, gdy podmiot zobowiązany nie dokona zgłoszenia INTRASTAT lub uczyni to w nieprawidłowy sposób administracja celna ma prawo do trzykrotnego pisemnego upomnienia.

Na osobę zobowiązaną, która mimo trzykrotnego upomnienia nie dokona zgłoszenia INTRASTAT lub stosownej korekty zgłoszenia, którego upomnienie dotyczy, organ celny może nałożyć karę pieniężną w wysokości 3 000 PLN za 1 okres sprawozdawczy w odniesieniu do każdego rodzaju obrotu.

Termin uiszczenia należności z tytułu wyżej wymienionej kary wynosi 10 dni od daty doręczenia decyzji o jej nałożeniu przez organ celny.


Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015 (Dz. U. z 2015, poz. 156) 

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz.U. Nr 216, poz. 1422)

- Ustawa - Prawo celne z dnia 19 marca 2004 r. (Rozdział 8 - Ewidencja i statystyka dotycząca obrotu towarowego z państwami członkowskimi Wspólnoty) (Dz.U. Nr 68, poz. 622 z dnia 19 marca 2004 r.)

Oprac. Adam Kuchta na podstawie GUS i MF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK