| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Umowy pomiędzy firmami: Brak odpowiedzi czasami oznacza zgodę - sprawdź kiedy

Umowy pomiędzy firmami: Brak odpowiedzi czasami oznacza zgodę - sprawdź kiedy

W umowach pomiędzy przedsiębiorcami zwykle wymagana jest określona forma, za pomocą której możliwe jest np. składanie zamówień, akceptowanie czy zmienianie warunków. Czasami jednak takich ustaleń nie ma. Wówczas w natłoku rozmaitych informacji można pominąć e-maila od kontrahenta i nie odpowiedzieć mu w ogóle. Co ciekawe w niektórych przypadkach w świetle przepisów brak odpowiedzi oznacza zgodę.

Oczywiście możliwe jest, że w treści oferty znajdzie się wzmianka o tym, iż może zostać przyjęta tylko bez zastrzeżeń. Wtedy powyższej zasady nie można zastosować.

Czy można w umowie wyłączyć lub ograniczyć odpowiedzialność deliktową?

Brak odpowiedzi i jednoczesne rozpoczęcie wykonywania umowy

Może też zdarzyć się, że zgodnie z umową (lub zwyczajami w danej branży) nie jest wymagane oświadczenie o wyrażeniu zgody na przyjęcie oferty, np. e-mailowe, czy pisemne. Wówczas umowa dochodzi do skutku, jeśli jedna ze stron przystąpi po prostu do jej wykonywania.

Przykładowo grafik przedstawia klientowi umowę, z której wynika, że klient zapłaci zaliczkę w postaci 30% wynagrodzenia. Jeśli klient ani nie zaakceptuje, ani nie odrzuci warunków umowy, tylko po prostu wpłaci zaliczkę, to z powodzeniem można uznać, że wyraża zgodę na warunki umowy, mimo że nie zrobił tego wprost.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »