| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Umowy pomiędzy firmami: Brak odpowiedzi czasami oznacza zgodę - sprawdź kiedy

Umowy pomiędzy firmami: Brak odpowiedzi czasami oznacza zgodę - sprawdź kiedy

W umowach pomiędzy przedsiębiorcami zwykle wymagana jest określona forma, za pomocą której możliwe jest np. składanie zamówień, akceptowanie czy zmienianie warunków. Czasami jednak takich ustaleń nie ma. Wówczas w natłoku rozmaitych informacji można pominąć e-maila od kontrahenta i nie odpowiedzieć mu w ogóle. Co ciekawe w niektórych przypadkach w świetle przepisów brak odpowiedzi oznacza zgodę.

Oczywiście możliwe jest, że w treści oferty znajdzie się wzmianka o tym, iż może zostać przyjęta tylko bez zastrzeżeń. Wtedy powyższej zasady nie można zastosować.

Czy można w umowie wyłączyć lub ograniczyć odpowiedzialność deliktową?

Brak odpowiedzi i jednoczesne rozpoczęcie wykonywania umowy

Może też zdarzyć się, że zgodnie z umową (lub zwyczajami w danej branży) nie jest wymagane oświadczenie o wyrażeniu zgody na przyjęcie oferty, np. e-mailowe, czy pisemne. Wówczas umowa dochodzi do skutku, jeśli jedna ze stron przystąpi po prostu do jej wykonywania.

Przykładowo grafik przedstawia klientowi umowę, z której wynika, że klient zapłaci zaliczkę w postaci 30% wynagrodzenia. Jeśli klient ani nie zaakceptuje, ani nie odrzuci warunków umowy, tylko po prostu wpłaci zaliczkę, to z powodzeniem można uznać, że wyraża zgodę na warunki umowy, mimo że nie zrobił tego wprost.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK