| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Umowy pomiędzy firmami: Brak odpowiedzi czasami oznacza zgodę - sprawdź kiedy

Umowy pomiędzy firmami: Brak odpowiedzi czasami oznacza zgodę - sprawdź kiedy

W umowach pomiędzy przedsiębiorcami zwykle wymagana jest określona forma, za pomocą której możliwe jest np. składanie zamówień, akceptowanie czy zmienianie warunków. Czasami jednak takich ustaleń nie ma. Wówczas w natłoku rozmaitych informacji można pominąć e-maila od kontrahenta i nie odpowiedzieć mu w ogóle. Co ciekawe w niektórych przypadkach w świetle przepisów brak odpowiedzi oznacza zgodę.

Stałe stosunki gospodarcze mogą prowadzić do „milczącej zgody”

Konieczność potwierdzania i wyraźnego odpowiadania na wszelką korespondencję byłaby w przypadku wielu działalności nie tylko niewygodna, ale wręcz niewykonalna. Dlatego polskie przepisy przewidują, że w określonych przypadkach możliwa jest zgoda domyślna, czyli taka, która nie musi zostać wyrażona wprost.

Taka sytuacja nie może jednak dotyczyć relacji na linii przedsiębiorca – konsument. Mowa tu tylko o umowach zawieranych pomiędzy dwiema firmami.

Nabywanie korzyści umownych

Najbardziej powszechny przypadek obowiązywania „milczącej zgody” zachodzi wtedy, gdy spełnione są łącznie takie 3 warunki:

  1. Relacja ma charakter firma-firma.
  2. Oferta dotyczy zawarcia umowy w ramach prowadzonej działalności.
  3. Strony umowy pozostają w „stałych stosunkach gospodarczych”.

W takiej sytuacji brak szybkiej odpowiedzi uznaje się za wyrażenie zgody.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Oczywiście określenie „stałe stosunki gospodarcze” podlega tutaj interpretacji, gdyż trudno określić w którym konkretnie momencie stają się one „stałe”. Z pewnością jednak można o nich mówić, jeśli strony współpracują ze sobą już od pewnego czasu i na różnych obszarach. Z drugiej strony zaś zawarcie jednorazowej umowy, która została zakończona w przeszłości nie oznacza jeszcze „stałych stosunków gospodarczych”.

W razie sporu wynikłego z zastosowania „milczącej zgody” tylko przez jednego z przedsiębiorców sąd z pewnością będzie rozpatrywał każdą sprawę inaczej, biorąc pod uwagę dane okoliczności.

Sama odpowiedź może też zostać poczytana za zgodę

Gdy strony umowy nie łączą stałe stosunki gospodarcze, to brak wprost wyrażonej zgody także może być za nią poczytany. Dzieje się tak wtedy, gdy druga strona odpowiada na ofertę z zastrzeżeniem zmian lub pewnych uzupełnień (które jednak nie zmieniają istotnie treści oferty).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK