| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Sprawdź, jak Twój prawnik chroni dane osobowe

Sprawdź, jak Twój prawnik chroni dane osobowe

Zdaniem Generalnego Inspektora Danych Osobowych prawnicy są jedną z grup o najsłabszej świadomości na temat tego, jak powinny być zabezpieczone dane osobowe przed nielegalnym dostępem, a część z nich pozostaje w błędnym przekonaniu, że obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej zwalnia ich ze stosowania ustawy o ochronie danych osobowych.

Jaka może być skala tego problemu?

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że jedynie 43% doradców podatkowych oraz ok. 30% radców prawnych i adwokatów posiada wdrożoną dokumentację ochrony danych osobowych. Można więc przyjąć, że jedynie co trzeci pełnomocnik zmierzył się z tematem ochrony danych osobowych w swojej kancelarii. W 2014 roku samorządy zawodowe we współpracy z GIODO przeprowadziły cykl szkoleń dotyczący zagadnień związanych z ochroną danych osobowych w kancelariach. Pozostaje mieć nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na statystyki podane powyżej.

Prawnicy a ustawa o ochronie danych osobowych

Jak wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych administratorzy danych dotyczących osób korzystających z ich usług obsługi notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, rzecznika patentowego zwolnieni są z obowiązku rejestracji zbioru danych. Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że:

 • prawnicy, o których mowa w treści przytoczonego przepisu, nie mają obowiązku rejestrowania w GIODO zbioru danych osobowych klientów, czyli osób fizycznych, które zawarły z nimi odpowiednią umowę o świadczenie obsługi prawnej.
 • zwolnienie z obowiązku rejestracji nie dotyczy baz danych, które nie wiążą się ze świadczeniem usług, a więc np. baz marketingowych lub innych, gdzie gromadzone są dane osobowe osób fizycznych w celach niezwiązanych ze świadczeniem usług prawnych.
 • zwolnienie dotyczy jedynie obowiązku rejestracji zbioru danych osobowych, a nie innych obowiązków określonych w ustawie, a więc prawnicy – podobnie jak inni administratorzy danych osobowych – muszą wypełniać pozostałe obowiązki ustawowe tj. m.in. stosować odpowiednie środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną, a w szczególności zabezpieczyć dane przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. (tak art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych), nadto obowiązani są prowadzić odpowiednią dokumentację opisującą sposób przetwarzania danych osobowych oraz stosowane zabezpieczenia (tak art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych).

W świetle tajemnicy zawodowej wiążącej adwokatów oraz radców prawnych zastosowanie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych oraz rozporządzeń wydanych na jej podstawie można uznać również za przejaw wypełnienia obowiązku zabezpieczenia informacji przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem.

Przypomnieć należy, że tajemnica zawodowa nakazuje zachować w tajemnicy wszystkie informacje (nie tylko dane osobowe) jakie pełnomocnik uzyskał w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, niezależnie od ich formy lub sposobu utrwalenia. W przypadku danych osobowych objętych tajemnicą zawodową niezachowanie odpowiednich procedur i zasad może skutkować nie tylko odpowiedzialnością administracyjną i karną z ustawy o ochronie danych osobowych, ale również odpowiedzialnością dyscyplinarną pełnomocników.

Prywatność w internecie – czy to jest w ogóle możliwe?

W praktyce…

Jak mówi przysłowie: „szewc bez butów chodzi”, a więc lista uchybień, które występują w kancelariach jest dość długa. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:

 • korzystanie z usług pocztowych na ogólnodostępnych, darmowych serwerach np. Google, WP, Onet;
 • brak dokumentacji opisującej sposób przetwarzania danych oraz stosowane środki zabezpieczenia danych osobowych w postaci: polityki bezpieczeństwa oraz instrukcji zarządzania systemem informatycznym służącym do przetwarzania danych osobowych;
 • niedostosowanie poziomu zabezpieczeń systemów informatycznych do sposobu przetwarzania danych osobowych;
 • brak systemów informatycznych zabezpieczających dane i wykrywających próby włamań;
 • brak zróżnicowania poziomów uprawnień pracowników w dostępie do danych osobowych oraz informacji o prowadzonych sprawach;
 • przechowywanie dokumentów w niezamykanych szafach;
 • swobodny i często niekontrolowany dostęp osób trzecich do pomieszczeń, w których są przechowywane akta prowadzonych spraw;
 • nieprawidłowe niszczenie i usuwanie dokumentów;
 • brak zapisów umownych w umowach o świadczenie usług prawnych regulujących powierzenie kancelarii danych osobowych przez klienta;
 • przechowywanie danych w chmurze bez odpowiednich umów i zabezpieczeń.
 • Dotychczas GIODO nie wydał jednak żadnej decyzji zakazującej prawnikom przetwarzania danych.

Okiem klienta

Co zyskuje klient korzystając z usług kancelarii, która stosuje wymogi określone w ustawie o ochronie danych osobowych? Przede wszystkim bezpieczeństwo i pewność, że dane osobowe oraz inne informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, są odpowiednio zabezpieczone podczas realizacji zlecenia obsługi prawnej. Dla coraz liczniejszego grona podmiotów gospodarczych poziom zabezpieczeń wdrożonych przez kancelarię stanowi jedną z przesłanek w wyborze podmiotu świadczącego usługi prawne. Jeśli dodamy do tego dużą konkurencję na rynku usług prawniczych to w najbliższym czasie może się okazać, że temat zapewnienia odpowiedniej ochrony danych osobowych w kancelarii przestanie być traktowany jako nieistotny.

Ochrona danych osobowych 2015 – zmiana przepisów, nowe obowiązki i nowe korzyści

Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalODO.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.

Marta Kwiatkowska-Cylke

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »