| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Masz pomysł na start-up, który odniesie sukces i pojawiła się oferta od prężnie działającej firmy X, która pozwoli Ci zarobić na Twoim pomyśle u nich? Zastanów się najpierw, czy opłaca Ci się powierzyć komuś know-how.

Po pierwsze: czym jest know-how? Mowa o „nieopatentowanych informacjach praktycznych, wynikających z doświadczenia i badań, które są: niejawne, czyli nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne, istotne, czyli ważne i użyteczne z punktu widzenia wytwarzania produktów objętych umową, zidentyfikowane, czyli opisane w wystarczająco zrozumiały sposób, aby można było sprawdzić, czy spełniają kryteria niejawności i istotności (Prawo UE: Rozporządzenie nr 772/2004 w sprawie stosowania art. 81 ust. 3 Traktatu do kategorii porozumień o transferze technologii).

Najprościej byłoby wnieść aportem przedsiębiorstwo, dzięki czemu unikniesz podatków i będziesz mógł przekazać know-how. Nie każdy jednak ma chęć zakładania działalności gospodarczej. Ktoś, kto ma pomysł na biznes często jest osobą fizyczną, która jeszcze nie zakładała firmy. Pozostaje wniesienie know-how aportem, od czego należy zapłacić podatek dochodowy. Kosztem podatkowym jest tutaj wartość udziałów, których stałeś się posiadaczem w zamian za wniesienie swojej unikalnej wiedzy.

Małżonek w firmie - podatki i składki ZUS

Kiedy i jak zapłacić podatek? Wypełnij PIT-38 do końca kwietnia następnego roku, gdzie zawrzesz przychód, koszty uzyskania przychodu i dochód z aportu know-how.

Oprócz konieczności zapłacenia podatku od Twojego pomysłu, co może odstraszyć, istnieje jeszcze ryzyko, że firma, której zaufałeś i powierzyłeś swoje know-how, zdradzi je innej firmie. W świetle prawa jest to naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji możesz np. żądać naprawienia szkody oraz wydania osiągniętych dzięki naszemu know-how korzyści.

Polecamy: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Wnioski są takie, że warto zaryzykować samemu i założyć firmę, np. jako start-up. Mamy wtedy w kieszeni kilka złotych i pewność, że nikt nas nie oszuka. Jeżeli jednak nie posiadamy środków, może lepiej zaufać i zarobić, ufając, że chroni nas polskie i europejskie prawo.

Przygotowała Edyta Grubek
www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK