| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Allegro pod lupą fiskusa

Allegro pod lupą fiskusa

Handel w internecie jest prężnie rozwijającą się sferą, generującą rokrocznie ogromne zyski dla prowadzących transakcje w wirtualnej przestrzeni. Wyniki badań Milward Brown pokazują, iż Allegro było w 2014 roku jednym z najczęściej odwiedzanych portali, a jego działalność wiąże się z obrotem 10 mld złotych w skali roku. W związku z tym na myśl nasuwa się kilka pytań związanych z rozliczaniem transakcji z fiskusem. Kto i kiedy musi się rozliczyć z działalności na Allegro? Jakie są konsekwencje braku rozliczenia?

Sprzedaż w sieci – kiedy rozliczać?

Sprzedaż w sieci można podzielić na dokonywaną prywatnie oraz prowadzoną przez firmy. W przypadku tej pierwszej, towar sprzedawany przed upływem 6 miesięcy od jego nabycia podlega podatkowi dochodowemu, co pociąga za sobą konieczność rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Po upływie ww. okresu sprzedawana rzecz uznawana jest za „używaną”, w związku z czym w świetle przepisów transakcja sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. Jeśli chodzi o sprzedających za pośrednictwem swojej firmy, są oni zobowiązani do płacenia podatku z racji tego, że ich działalność ma charakter działalności gospodarczej. Przychód uzyskany ze sprzedaży na Allegro zostanie wówczas rozliczony w ramach prowadzenia działalności, a wysokość podatku uzależniona będzie od przyjętej przez przedsiębiorstwo formy opodatkowania.

Prawo działalności gospodarczej – co znajdziemy w nowej „konstytucji dla firm”

A co z kupującymi?

Obowiązek zapłacenia podatku ciąży nie tylko na sprzedawcach, ale również na niektórych kupujących. Rozliczenie z fiskusem dotyczy tych, którzy nabyli w sieci przedmiot o wartości powyżej 1000 złotych, a żadna ze stron transakcji nie była podatnikiem VAT. W takiej sytuacji kupujący powinien w przeciągu 14 dni złożyć do Urzędu Skarbowego stosowną deklarację oraz zapłacić podatek w wysokości 2% ceny zakupionego towaru.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Kary za brak rozliczenia

Urzędy Skarbowe prowadzą wnikliwe kontrole działalności handlowej realizowanej w sieci. W przypadku wykrycia uchybień w regulowaniu podatków, fiskus pociąga do odpowiedzialności z tytułu popełnienia przestępstwa karno-skarbowego. W ramach postępowania podatkowego, nieuczciwy podatnik może zostać obciążony karą grzywny, a w niektórych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »