| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Spółka z o.o. zajmuje się naprawą sprzętu elektronicznego na rzecz kontrahenta z Niemiec, który jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzęt jest jego własnością. Po wykonaniu usługi, spółka wysyła niezwłocznie sprzęt do Niemiec - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Zdarza się, że spółka otrzymuje od kontrahenta z Niemiec zaliczkę na wykonanie tej usługi. Jakie dane powinna wtedy zawierać faktura?

Jednakże w przypadku faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest m.in. terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (tak jak w analizowanym przypadku), jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, faktury powinny zawierać dane określone w § 9 rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (§ 27 ust. 1 i 2 rozporządzenia).

Na fakturze dokumentującej otrzymanie zaliczki od kontrahenta niemieckiego, spółka powinna wyszczególnić dane określone w § 9 rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Dodatkowo - zgodnie z § 27 ust. 4 rozporządzenia - faktura powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi (tak również w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z 26 września 2007 r., sygn. PUS.II/443/65-1/2007/MB).

Jarosław Wilk

Podstawa prawna:

• art. 12 ust. 1 pkt 6, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d oraz art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• § 9 ust. 1, § 14 ust. 3 pkt 4 i 5 oraz § 27 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK