| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - dane na fakturze zaliczkowej

Spółka z o.o. zajmuje się naprawą sprzętu elektronicznego na rzecz kontrahenta z Niemiec, który jest czynnym podatnikiem VAT. Sprzęt jest jego własnością. Po wykonaniu usługi, spółka wysyła niezwłocznie sprzęt do Niemiec - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Zdarza się, że spółka otrzymuje od kontrahenta z Niemiec zaliczkę na wykonanie tej usługi. Jakie dane powinna wtedy zawierać faktura?


Z listu wynika, ze spółka świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahenta, będącego podatnikiem niemieckim (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy).

W przypadku tych usług świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer. Warunkiem jest jednak, żeby towary po wykonaniu tych usług zostały wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym zostały faktycznie wykonane. W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, wywiezienie towarów poza terytorium kraju musi nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług (art. 28 ust. 7 i 8).

Jeżeli zatem w analizowanej sytuacji nabywca świadczonych przez spółkę usług - kontrahent niemiecki poda swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, wówczas miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium Niemiec.

Obowiązek wystawienia faktury istnieje w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze (art. 106 ust. 2). Zasada ta ma również zastosowanie do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, czyli do zaliczek (art. 106 ust. 3).

Dane, jakie powinny zawierać faktury, zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. W § 9 ust. 1 rozporządzenia wymieniono minimum elementów, jakie powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży (m.in. stawkę i kwotę podatku).

Także w § 14 ust. 3 pkt 4 i 5 rozporządzenia, odnoszącym się do faktur stwierdzających pobranie całości lub części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, postanowiono, że faktura taka powinna zawierać m.in. stawkę i kwotę podatku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »