| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Korzyści z posiadania firmy w Anglii

Korzyści z posiadania firmy w Anglii

Zarówno założenie firmy w Anglii jak i jej prowadzenie jest o wiele prostsze i bardziej opłacalne niż w Polsce, dlatego coraz więcej polskich przedsiębiorców wybiera Wielką Brytanię i przenosi tam swój biznes. Przekonuje ich do tego przede wszystkim brytyjski system podatkowy, który jest znacznie bardziej przejrzysty i przyjazny niż w Polsce, jak również wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i brak uciążliwej biurokracji.

Kolejnym atutem brytyjskiego systemu jest wysoka kwota wolna od podatku ustanowiona na poziomie 10,600 funtów rocznie (czyli około 58,300 zł). Dopiero po jej przekroczeniu, każdy zobowiązany jest do opłacenia podatku. W Polsce następuje to już wtedy, gdy roczny dochód przekroczy 3091 zł.  Również wysoka jest kwota emerytury brytyjskiej. Przedsiębiorca w kraju nad Wisłą nawet po opłacaniu wysokich składek ZUS przez wiele lat nie może liczyć na przyzwoitą emeryturę, która zapewni mu spokojną starość. Obecnie polski emeryt musi borykać się z problemami finansowymi wynikającymi ze zbyt niskiej emerytury wynoszącej około 1100 zł. W Wielkiej Brytanii natomiast kwota ta jest nie tylko o wiele bardziej przyzwoita i wynosi minimum 2968 zł (tygodniowo 148,40 funta), ale przede wszystkim pewna, co wynika między innymi ze stabilnej gospodarki. Prowadzi to do prostego wniosku: prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii opłaca się nie tylko niższe składki niż w Polsce, ale również dostaje wyższą emeryturę. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za opłacalnością prowadzenia firmy na Wyspach są: stabilny system podatkowy oraz przejrzyste przepisy, dzięki którym unika się błędów w prowadzeniu przedsiębiorstwa i nie naraża się na problemy. Ponadto przyjazność brytyjskich urzędów sprawia, że mając jakiekolwiek wątpliwości związane z prowadzeniem własnego biznesu, składkami czy systemem podatkowym, można liczyć na uprzejmą i wyczerpującą odpowiedź urzędników. Brytyjski rząd zadbał o to, aby przedsiębiorcy na Wyspach byli otoczeni szczególną opieką, dlatego też mogą liczyć na darmowe profesjonalne doradztwo, a także szkolenia, dzięki którym usprawnią swoją działalność i będą mogli wygenerować większe zyski. Przy tylu udogodnieniach kontrola jest minimalna, bo najzwyczajniej przestaje być konieczna.

Autor: Jacek Łagódka - Tax Advisor w Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

www.admiral.tax

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK