| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy można odliczyć VAT z okresu zawieszenia działalności gospodarczej

Czy można odliczyć VAT z okresu zawieszenia działalności gospodarczej

Zawiesiłem na okres roku działalność gospodarczą. Czy mogę odliczyć VAT z tego okresu (leasing maszyny)? Dodam, że nie składałem deklaracji w okresie zawieszenia.

Tak, przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT z otrzymanych faktur dotyczących leasingu. Od­liczenia powinien Pan dokonać w deklaracji VAT składanej za okres, w którym powstało to prawo (tj. za miesiąc otrzymania faktury), ewentualnie za dwa kolejne okresy rozliczeniowe. Deklaracje VAT z wykazaną kwotą odliczenia VAT od zakupów z okresu zawieszenia działalności może Pan złożyć po jej wznowieniu.

Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Prawo do tego odliczenia potwierdzają także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 maja 2011 r. (sygn. ITPP2/443-334/11/AP), aktualnym również w obecnym stanie praw­nym, czytamy, że podatniczce przysługuje prawo (...) do odliczenia kwoty podatku naliczonego w otrzymywanych w okresie zawieszenia działalności fakturach VAT dotyczących dzierżawy gruntu i mediów, o ile przedmiotowe usługi będą zwią­zane z wykonywaniem - po wznowieniu działalności - czynności opodatkowanych, a umowy z dostawcami tych usług zostały zawarte przed zawieszeniem działalności.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86, art. 87 ust. 5a, art. 99 ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK