| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Łatwiejsza rejestracja znaków towarowych od 2016 roku

Łatwiejsza rejestracja znaków towarowych od 2016 roku

Ułatwienia w rejestracji znaków towarowych, w tym skrócenie czasu i obniżenie kosztów procedury rejestracyjnej, to główne skutki nowelizacji Prawa własności przemysłowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, a więc już w 2016 roku.

Nowelizacja wprowadza nowy model postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe.

"Ustawodawca nakłada na Urząd Patentowy obowiązek zawiadamiania dokonujących zgłoszeń o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Dzięki wysyłanym przez Urząd zawiadomieniom zgłaszający uzyska informacje o potencjalnych przeszkodach rejestracji, wynikających z praw osób trzecich" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Dotąd po złożeniu wniosku o rejestrację znaku towarowego Urząd Patentowy musiał przeprowadzić własne badanie, czy rejestracja takiego znaku jest uprawniona.

Tymczasem w UE prawo rejestracji znaków towarowych jest znacznie prostsze, m.in. dlatego, że jest prawem typu "sprzeciwowego", co znacznie skraca procedurę. Zmiana prawa upodabnia więc polskie przepisy do unijnych.

W Polsce sama procedura rejestracji może zająć rok i dwa miesiące. Po wejściu w życie ustawy (6 miesięcy od uchwalenia) skróci się do pół roku.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Właśnie wprowadzenie sprzeciwowego modelu postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe zdaniem Kancelarii Prezydenta RP jest najistotniejszą zmianą w zakresie procedury uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.

To już kolejna w ostatnich tygodniach nowela Prawa własności przemysłowej. Poprzednia, podpisana przez prezydenta na początku sierpnia, dotyczyła patentów.

Sejm zakończył prace nad nowelą 11 września. (PAP)

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK