| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Łatwiejsza rejestracja znaków towarowych od 2016 roku

Łatwiejsza rejestracja znaków towarowych od 2016 roku

Ułatwienia w rejestracji znaków towarowych, w tym skrócenie czasu i obniżenie kosztów procedury rejestracyjnej, to główne skutki nowelizacji Prawa własności przemysłowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, a więc już w 2016 roku.

Nowelizacja wprowadza nowy model postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe.

"Ustawodawca nakłada na Urząd Patentowy obowiązek zawiadamiania dokonujących zgłoszeń o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, a w rezultacie prowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy. Dzięki wysyłanym przez Urząd zawiadomieniom zgłaszający uzyska informacje o potencjalnych przeszkodach rejestracji, wynikających z praw osób trzecich" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Dotąd po złożeniu wniosku o rejestrację znaku towarowego Urząd Patentowy musiał przeprowadzić własne badanie, czy rejestracja takiego znaku jest uprawniona.

Tymczasem w UE prawo rejestracji znaków towarowych jest znacznie prostsze, m.in. dlatego, że jest prawem typu "sprzeciwowego", co znacznie skraca procedurę. Zmiana prawa upodabnia więc polskie przepisy do unijnych.

W Polsce sama procedura rejestracji może zająć rok i dwa miesiące. Po wejściu w życie ustawy (6 miesięcy od uchwalenia) skróci się do pół roku.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Właśnie wprowadzenie sprzeciwowego modelu postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe zdaniem Kancelarii Prezydenta RP jest najistotniejszą zmianą w zakresie procedury uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.

To już kolejna w ostatnich tygodniach nowela Prawa własności przemysłowej. Poprzednia, podpisana przez prezydenta na początku sierpnia, dotyczyła patentów.

Sejm zakończył prace nad nowelą 11 września. (PAP)

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK