| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Rozbiórka budynku pod nową inwestycję a koszty

Rozbiórka budynku pod nową inwestycję a koszty

Jesteśmy spółką zajmującą się wynajmem lokali na cele biurowo-usługowe. W związku ze wzrostem zainteresowania takimi lokalami podjęta została decyzja o zwiększeniu powierzchni przeznaczonej na wynajem przez wyburzenie jednego z użytkowanych przez spółkę budynków i wybudowaniu na tej działce nowego budynku o większej, niż w dotychczasowym budynku, liczbie kondygnacji.

Ponieważ jednak znaczną część nowego budynku zajmą również lokale mieszkalne przeznaczone na sprzedaż, mamy wątpliwości, czy fakt ten nie spowoduje utraty przez naszą spółkę prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego dotychczasowego budynku?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przyjmuje się, iż podmioty gospodarcze prowadzą ją na własne ryzyko i tym samym powinny również ponosić odpowiedzialność za swoje działania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje jednak w art. 16 ust. 1 pewne wyjątki od tej zasady, z których jeden dotyczy strat z tytułu likwidacji środków trwałych.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Z treści powyższego przepisu wyraźnie wynika, iż dla niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspomnianego rodzaju strat nie wystarczy sam fakt szeroko rozumianej likwidacji danego środka trwałego. Niezbędne jest także wystąpienie przesłanki w postaci zmiany rodzaju działalności powodującej utratę przez likwidowane środki trwałe przydatności gospodarczej.

W przypadku opisanym przez spółkę taka sytuacja nie ma miejsca, gdyż decyzja o likwidacji (rozbiórce) jednego z użytkowanych budynków nie została podjęta ze względu na zmianę rodzaju prowadzonej przez spółkę działalności, lecz była podyktowana względami ekonomicznymi. Spółka cały czas zajmuje się wynajmowaniem lokali biurowo-usługowych i taki sam rodzaj działalności będzie również prowadzony w nowym budynku. Fakt, iż w nowym budynku znajdą się również lokale mieszkalne, oznacza jedynie, iż do momentu ich sprzedaży działalność spółki ulegnie czasowemu rozszerzeniu, co jednak w żaden sposób nie może być traktowane za równoznaczne ze zmianą rodzaju działalności, o której to zmianie mowa jest w art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy. W przedstawionym przypadku spółka będzie miała prawo niezamortyzowaną część rozbieranego budynku zaliczyć do kosztów jako stratę.

Krzysztof Strus

Podstawa prawna:

art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »