REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników

Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników
Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost gospodarczy, z którym mamy obecnie do czynienia, powoduje, że rośnie zatrudnienie w polskiej gospodarce. Na koniec drugiego kwartału tego roku liczba osób pracujących dla osób prowadzących jednoosobową działalność mogła wynieść około 3,25 mln. W stosunku do końca I kwartału liczba zatrudnionych w mikrofirmach mogła urosnąć nawet o 150 tys.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Autopromocja

Niedawno GUS informował, że stopa bezrobocia na koniec września tego roku spadła do 9,9%, co oznacza, że bez pracy jest 1,54 mln osób. To najmniej od 7 lat.

Ponad 2 mln płatników składki zdrowotnej

Tego spadku bezrobocia nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie najmniejsze firmy. One bowiem również odczuwały poprawę sytuacji gospodarczej i zwiększały zatrudnienie. Można to stwierdzić po liczbie osób fizycznych, opłacających składki ubezpieczenia zdrowotnego za siebie i za innych. Dane te publikuje GUS.

Na koniec września tego roku mieliśmy prawie 2,067 mln płatników składki zdrowotnej. W porównaniu do czerwca br. ta liczba wzrosła o przeszło 6 tys., ale w stosunku do marca przybyło aż 43 tys. płatników.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najwięcej, bo prawie 1,4 mln płatników opłaca ubezpieczenie wyłącznie za siebie. Pozostali opłacają ubezpieczenie za siebie i za innych.

Z danych GUS wyraźnie wynika, że liczba płatników składki zdrowotnej ostatnio rośnie. Ten trend rozpoczął się w 2013 r. W I kwartale tamtego roku łączna liczba płatników składek wyniosła zaledwie 1,907 mln. Od tego czasu przybyło prawie 160 tys. płatników.

Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)

Za wzrostem liczby płatników składek – zwłaszcza tych, które opłacają składki za siebie i za innych, idzie także wzrost zatrudnienia w jednoosobowych firmach. Ale tutaj, niestety, nie ma dokładnych danych, dotyczących liczby zatrudnionych.

Przybyło prawie 150 tys. pracowników

Można jednak próbować oszacować liczbę osób pracujących u osób fizycznych na podstawie danych ZUS. Zakład bowiem publikuje o liczbie ubezpieczonych przez płatnika. Są to dane zagregowane, więc mamy do czynienia z informacjami o liczbie płatników, który płacą za od 1 do 9 ubezpieczonych, następnie od 9 do 20, od 21 do 49, itd.

Biorąc pod uwagę te dane oraz to, jaka jest minimalna liczba osób, za które opłaca się składki w danej grupie (dla płatników, płacących za od 1 do 9 osób, taka minimalna liczba to 2 – 1 pracownik oraz właściciel), można oszacować, że łączna liczba zatrudnionych w działalnościach gospodarczych na koniec czerwca wyniosła 3,255 mln osób.

Jak widać, mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem w stosunku do końca I kw. 2015 r. Wówczas bowiem liczbę osób zatrudnionych w jednoosobowych działalnościach gospodarczych można było oszacować na blisko 3,11 mln.

Polecamy: Sporządzanie polityki rachunkowości w firmie – przykład praktyczny

Przypomnijmy – na koniec czerwca 2015 r. w REGON-ie odnotowanych było 2,971 mln firm. Jednak składki zdrowotne opłacała tylko część z nich, dokładnie 70% z nich. Reszta to firmy martwe, lecz niewyrejestrowne z rejestru, albo uśpione.

Jak łatwo wyliczyć, z szacunków Tax Care wynika, że w jednej czynnej, czyli opłacającej składkę zdrowotną mikrofirmie, pracuje prawie 1,58 osoby. Ten wskaźnik – choć powoli – rośnie, jako że np. w I kw. 2015 r. liczba osób pracującej w mikrofirmie wynosiła 1,53, zaś w II kw. 2014 r – 1,52.

Wzrost zatrudnienia w mikrofirmach sposobem na bezrobocie

Gdyby udało się zwiększyć składnik zatrudnienia w mikrofirmach do 2, wówczas liczba miejsc pracy w najmniejszych przedsiębiorstwach wzrosłaby o ponad 860 tysięcy. Czyli liczba osób bez pracy spadłaby o połowę, podobnie jak odsetek osób bez pracy, który byłby poniżej 5%.

Marek Siudaj, Tax Care

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA