REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo restrukturyzacyjne a egzekucje komornicze

 Dr n.prawnych Roman Ziembiński
Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.
Prawo restrukturyzacyjne a egzekucje komornicze /fot. Fotolia
Prawo restrukturyzacyjne a egzekucje komornicze /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery postępowania restrukturyzacyjne: postępowanie o zatwierdzenie układu; przyspieszone postępowanie układowe; postępowanie układowe; postępowanie sanacyjne. Celem wymienionych postępowań restrukturyzacyjnych jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością.

Każde prowadzone postępowanie musi odbywać się w określonych warunkach, tj. przy odpowiednim zabezpieczeniu okoliczności prowadzenia dalszej działalności gospodarczej i majątku firmy.  Często w stosunku do dłużnika niewypłacalnego toczy się postępowanie egzekucyjne, które blokuje w sposób oczywisty prowadzenie dalszej działalności. Sposób i warunki umożliwiające firmie dłużnika na dalsze prowadzenie działalności były określone w Ustawie  Prawo Upadłościowe i Naprawcze z 2003 roku i noweli z 2009 roku w sposób niejednoznaczny. W konsekwencji to sędziowie decydowali o konieczności lub jej braku zawieszenia egzekucji komorniczej w czasie rozpatrywania wniosku o ogłoszenie upadłości z opcją zawarcia układu. Każdy przedsiębiorca wie doskonale, że prowadzenie działalności gospodarczej z zablokowanymi kontami firmowymi jest teoretycznie niemożliwe. Teoretycznie, bowiem w praktyce rozwinął się cały system obrony przedsiębiorców, wobec których prowadzone są egzekucje komornicze.

Autopromocja

Upadłość firmy w Polsce – droga przez piekło

Prowadzono rodzaj gry wojennej i prowadzi się ją do dzisiaj, „radząc” sobie otwieraniem kont bankowych w momencie przelewu i natychmiast je zamykając, podpisując fikcyjne umowy o współpracy i kierując przelewy na te firmy, otwierając konta bankowe w parabankach SKOK itp. Pamiętam odpowiedź naczelnika jednego z większych Urzędów Skarbowych na pytanie jak ma spłacać zaległości podatkowe firma, skoro US zajął jej konta? Odpowiedź brzmiała: no musi sobie jakoś radzić (!!). Sądy, wydając postanowienia, często zapominają, że o dalszym losie przedsiębiorcy często decydują dni, czasem godziny, a na odpowiedź z sądu trzeba czekać tygodniami, miesiącami… i najczęściej prośba o zawieszeniu prowadzonych egzekucji komorniczych do czasu wydania postanowienia jest odrzucana, co powodowało bezsens rozpatrywania wniosków o zawarcie układu, najczęściej bowiem komornik kończył dzieło przed wydaniem postanowienia.

Przyjrzyjmy się teraz jak nowo wprowadzane Prawo Restrukturyzacyjne stanowi o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dłużników składających wniosek o jedno z postępowań restrukturyzacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jest to postępowanie w którym dłużnik sam zbiera głosy za zawarciem układu. W sprawozdaniu nadzorcy układu musi być podany wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia układu w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. Wprawdzie to tylko dwa tygodnie, ale gdy komornik dowie się o złożeniu zatwierdzenia układu do sądu, to zintensyfikować może w sposób zdecydowany swoje działania.

Nowe prawo restrukturyzacyjne od 1 stycznia 2016 r. - czy uratuje więcej firm?

2. Przyspieszone postępowanie układowe

Tutaj wniosek rozpoznaje się w terminie tygodnia od dnia jego złożenia, informując właściwą izbę skarbową i właściwy oddział ZUS lub KRUS, a także znane sądowi organy egzekucyjne prowadzące postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi. Z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego mienie służące prowadzeniu przedsiębiorstwa oraz mienie należące do dłużnika staje się masą układową.  Najważniejszy jest jednak art. 252, pkt.1, który postanawia: „ od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego wypowiedzenie przez wynajmującego lub wydzierżawiającego umowy najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których jest prowadzone przedsiębiorstwo dłużnika, bez zgody rady wierzycieli jest niedopuszczalne”. I dalej art. 255 i 256 stanowią o zawieszeniu z mocy prawa postępowań egzekucyjnych dotyczących wierzytelności objętych układem. Sędzia komisarz może na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego uchylić zajęcia dokonane przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego po zawarciu układu jest niedopuszczalne. Zawieszenie postępowań egzekucyjnych wobec wierzytelności nieobjętych układem może sędzia komisarz zawiesić na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


3. Postępowanie układowe

Sąd może, na wniosek dłużnika lub tymczasowego nadzorcy sądowego zawiesić postępowanie egzekucyjne prowadzone w celu dochodzenia należności objętych z mocy prawa układem oraz uchylić zajęcie rachunku bankowego, jeżeli jest to niezbędne do osiągnięcia celów postępowania układowego (art. 264, pkt. 2.). Postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem wszczęte przed otwarciem postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego sędzia komisarz postanowieniem stwierdza zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

4. Postępowanie sanacyjne

I tutaj tworzona jest tzw. masa sanacyjna. Postępowanie egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej wszczęte przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania oraz skierowanie egzekucji do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej oraz wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenia zabezpieczenia roszczenia na tym majątku jest niedopuszczalne po dniu otwarcia postępowania sanacyjnego.

Pomoc publiczna w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców

Wnioski wypływające z nowej regulacji prawnej: Prawo Restrukturyzacyjne jest jasne i zrozumiałe: to rewolucja w traktowaniu dłużnika , jego majątku i jego firmy, to nareszcie prawdziwa ochrona. Nade wszystko ustawodawca, wprowadzając ramy czasowe rozpatrywania złożonych wniosków w sposób niespotykany do tej pory w Polsce dał prawdziwą szansę przedsiębiorcom dłużnikom na restrukturyzację ich działalności gospodarczych.

Autor: dr nauk prawnych Roman Ziembiński

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA