REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Faktoring odwrotny
Faktoring odwrotny

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawą i mniej znaną formą finansowania podmiotów gospodarczych jest faktoring odwrotny. Jego odwrotność, w stosunku do faktoringu klasycznego, polega na tym, że jest usługą skierowaną do podmiotów dokonujących zakupów, a nie do sprzedawców.

Dla kogo faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny doskonale sprawdza się w przypadku firm współpracujących ze stałymi dostawcami, którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary/usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Usługa niesie szczególne korzyści firmom współpracującym z dostawcami, którzy oferują skonto, czyli rabat za przedterminowe płatności.

Autopromocja

 „Faktoring odwrotny jest skierowany do tych firm, które kupują produkty z krótkim terminem płatności, a chciałyby skorzystać z długoterminowego kredytu kupieckiego” – mówi Katarzyna Sokoła, Członek Zarządu INDOS SA.

 Na czym to polega?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktoring odwrotny ma wiele cech wspólnych z pożyczką zaciągniętą na spłatę zobowiązań, a jego  mechanizm działania jest prosty. Polega on na tym, że instytucja finansowa (faktor) płaci za towary lub usługi dostawcom swojego klienta. Natomiast klient w ustalonym w umowie terminie spłaca faktorowi zaciągnięte zobowiązanie powiększone o prowizję. Czyli instytucja finansowa płaci dostawcy w wymaganym terminie np. siedmiu dni, a odbiorcy może wydłużyć okres płatności np. do 30 dni.

„Dla niektórych firm korzystanie z faktoringu odwrotnego jest bezkosztowe. Dzieje się tak, w przypadku, gdy dostawca otrzymuje od faktora zapłatę jeszcze przed terminem, a odbiorca w zamian za natychmiastową płatność wynegocjuje lepsze warunki zakupu towarów. Wynegocjowany upust może całkowicie pokryć koszty usługi, a nawet przynieść zysk” – mówi Katarzyna Sokoła, Członek Zarządu INDOS SA.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

 

Korzyści

Podstawową korzyścią dla przedsiębiorców korzystających z faktoringu odwrotnego jest to, że ich zobowiązania są zawsze terminowo uregulowane, a jednocześnie mogą oni wykorzystać wolne środki finansowe na dowolny cel. W efekcie nie muszą zaciągać kredytów, by poprawić płynność finansową.  Jest to alternatywne źródło finansowania działalności bieżącej. Środki finansowe mogą zostać wykorzystane choćby na inwestycje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły szybciej się rozwijać.

Kolejną korzyścią jest budowanie wizerunku rzetelnego płatnika i wiarygodnego partnera biznesowego, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom swoich kontrahentów. Może też być traktowane jako element podnoszenia atrakcyjności transakcji, ponieważ pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na płatność przez dostawcę. Korzystanie z faktoringu odwrotnego sprawia także, że potencjalni partnerzy biznesowi nie muszą poświęcać czasu na ocenę wypłacalności odbiorcy swoich produktów i/lub usług. W tym przypadku całe ryzyko finansowe ponoszone jest wyłącznie przez odbiorcę oraz faktora. Korzystanie z faktoringu odwrotnego może więc stanowić argument negocjacyjny podczas nawiązywania nowych kontaktów biznesowych lub renegocjowania umów już istniejących.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Monitor Księgowego – prenumerata

Ile to kosztuje?

Koszty faktoringu odwrotnego są porównywalne do kosztów tradycyjnego faktoringu i obejmują odsetki od wysokości wypłaconych środków, pobierane od chwili ich wypłaty przez faktora dostawcom do chwili spłaty przez odbiorcę. Jest to prowizja określona procentowo w stosunku do wartości wierzytelności brutto. Inne opłaty wnoszone z tytułu faktoringu odwrotnego to: pobierana jednorazowo prowizja przygotowawcza, której wysokość zależy od przyznanego limitu (im wyższy limit, tym niższy procent prowizji).  Dodatkowo, instytucje faktoringowe pobierają czasami także inne opłaty i prowizje, np. z tytułu zmiany warunków umowy, czy też niewykorzystania przyznanego limitu.


Faktoring odwrotny - case study

Do INDOS SA zgłosił się z wnioskiem o udzielenie pożyczki na bieżącą działalność producent mebli do wyposażenia sklepów. Jego klientami są duże sieci handlowe m.in. sklepy sprzedające odzież dziecięcą oraz księgarnie. Faktor przeanalizował potrzeby finansowe klienta. Pożyczka nie była dla niego najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ potrzebował on środków cyklicznie, a nie jednorazowo. Ze względu na udzielany odbiorcom sześćdziesięciodniowy kredyt kupiecki, korzystne dla tego przedsiębiorstwa byłoby skorzystanie z faktoringu klasycznego. Ponieważ w umowach klienta  zawarte były zakazy cesji nie zdecydował się on na ten rodzaj usługi. Dalsza analiza przepływów finansowych wykazała, że klient nie potrzebuje środków na wypłaty dla pracowników czy zapłatę podatków, ale na spłatę swoich zobowiązań wobec dostawców. Jego kontrahenci, od których kupował m.in. płyty wiórowe i elementy montażowe do mebli, wymagali wpłaty zaliczek lub wystawiali faktury z krótkimi terminami płatności. Dlatego INDOS SA zaproponował skorzystanie z faktoringu odwrotnego. Klientowi przyznany został limit finansowania w wysokości 150 000 zł. Faktor zaakceptował listę dostawców, na której znalazło się 12 podmiotów. Zabezpieczeniem transakcji jest wpis na hipotekę na nieruchomości (siedziba klienta) oraz ustanowienie konta kontrolowanego, na które wpłat dokonuje jeden z odbiorców klienta. INDOS SA dokonuje płatności za przedstawione przez klienta faktury w dniu ich przesłania. Natomiast klient reguluje zobowiązania w terminie 70 dni, a dodatkowo może skorzystać z okresu karencji, który wynosi 14 dni. Obieg dokumentów dokonywany jest droga elektroniczną. Prowizja wynosi 2% miesięcznie, a prowizja przygotowawcza płatna raz w roku to 2 % od wysokości ustalonego limitu finansowania. Cały proces weryfikacji i negocjowania warunków umowy trwał 14 dni, a następnego dnia zostały wypłacone klientowi środki finansowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

REKLAMA