REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dane firmowe w internecie?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Jak chronić dane firmowe w internecie /fot. Fotolia
Jak chronić dane firmowe w internecie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W świecie nowoczesnych technologii najdroższym towarem stała się informacja, a wraz z nią wszelkie dane – w tym dane firmowe. Podpowiadamy, jak uchronić przedsiębiorstwo przed zagrożeniami płynącymi z sieci i w jaki sposób zapewnić firmowym dokumentom bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Po pierwsze – dane

Ochrona firmowych danych to w dzisiejszych czasach rzecz nadrzędna. Wszelka dokumentacja powinna być chroniona nie tylko przed bezpowrotnym utraceniem, ale także atakami hakerskimi czy przeciekiem. Należy pamiętać, że danymi firmowymi nie są wyłącznie dane finansowe przedsiębiorstwa, ale także wszelkie dane „miękkie”, jak pomysły, know-how, patenty itp. Ich utracenie bądź pozyskanie przez inną osobę może nas narazić na olbrzymie straty. Nawykiem w każdej firmie powinno być tworzenie kopii bezpieczeństwa wszelkich danych na wypadek ich utracenia. Możemy to zrobić, zgrywając je na pamięć przenośnią USB, zewnętrzny dysk, a także archiwizując w chmurze.

Autopromocja

Compliance w firmie - ochrona danych osobowych

Niezwykle istotną kwestią jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa firmowych dokumentów przez odpowiednią ochronę sieci LAN oraz zabezpieczenie systemów IT i serwerów. Aby nie dopuścić do dostania się poufnych danych w niepowołane ręce, należy zadbać o to, by nie były w żaden sposób transportowane przez pracowników poza teren firmy (np. na nośnikach danych, takich jak pendrive czy płyty CD).

Bezpiecznie w chmurze

Chmura obliczeniowa jest usługą świadczoną przez dostawcę, któremu kupujący powierza zarządzanie swoimi danymi składowanymi w cyberprzestrzeni. Rozwiązanie to daje dużo możliwości. Przechowując dane w chmurze, oszczędzamy nie tylko miejsce na dysku komputera, ale także pieniądze. Co więcej, za pośrednictwem internetu do firmowych dokumentów możemy mieć dostęp, kiedy tylko chcemy. Jednakże, zanim wybierzemy dostawcę usług cloud computingu, warto rozważyć kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, należy sprawdzić, w jaki sposób dane przysyłane są do chmury i czy połączenie to jest szyfrowane, a także jak zabezpieczane są one w miejscu ich składowania. Po drugie, warto zwrócić uwagę na to, kto ma do nich dostęp i czy Twoja prywatność jest chroniona. Kolejną kwestią są kopie zapasowe. Bardzo ważne, aby dostawca chmury robił kopie zapasowe danych Twojej firmy oraz odpowiednio je zabezpieczał, tak aby na wypadek utracenia dokumentów można było je odzyskać. Dla tych, którzy obawiają się przeniesienia danych do chmury, a chcą jednocześnie zmniejszyć koszty ich przechowywania, świetną alternatywą może okazać się lokalny serwer umożliwiający elektroniczną archiwizację dokumentów. Jest on w pełni kompatybilny z firmowym programem księgowym, zapewnia pełne bezpieczeństwo danych oraz daje do nich bezpieczny dostęp, kiedy tylko chcemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Książka kontroli przedsiębiorcy


Jak uchronić się przed cyberatakiem?

Właściwie nie ma metody na zagwarantowanie 100-procentowego bezpieczeństwa informatycznego. Istnieją jednak pewne sposoby pomagające zredukować ryzyko wystąpienia cyberataku na przedsiębiorstwo. Po pierwsze, wszystkie hasła i loginy powinny być trudne do odgadnięcia i tworzone poprzez łączenie losowych słów. Warto również co jakiś czas zmieniać hasła, tak aby uniemożliwić byłym pracownikom dostęp do danych przedsiębiorstwa. Po drugie, należy aktualizować system informatyczny tak często, jak to tylko możliwe. Nieuaktualniony program ma wiele „dziur”, przez które ktoś niepowołany może się dostać do poufnych danych. „Łamałem ludzi, nie hasła” – pisał jeden z najniebezpieczniejszych hakerów na świecie. Okazuje się, że największym zagrożeniem dla wycieku firmowych danych wcale nie są słabe zabezpieczenia systemowe, lecz pracownicy.

Ochrona danych przechowywanych w chmurze - przepisy i umowy

Dlatego też niezwykle istotne jest edukowanie ich w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informatycznym przedsiębiorstwa i odpowiedzialności za służbowe informacje. Ponadto należy ograniczyć podwładnym możliwość korzystania z firmowej infrastruktury w celach prywatnych. Każdy pracownik po skończonej pracy powinien wylogować się ze wszystkich systemów, a na urządzenia przenośne zgrywać wyłącznie niezbędne informacje. W ostatnim czasie coraz większym zagrożeniem dla firm staje się nielegalny handel danymi. W związku z tym w każdej firmie powinna być stosowana zasada minimalnych uprawnień, ograniczania dostępu i monitoringu bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, jak również wprowadzone wewnętrzne procedury regulujące zasady odpowiedzialności pracowników za poufne dane.

Autor: SaldeoSMART

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA