| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Czy zagraniczni przedsiębiorcy, którzy nie mają siedziby (miejsca prowadzenia działalności) w kraju, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w ustawie VAT?

Nie, zagraniczni przedsiębiorcy, którzy nie posiadają miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce, a wykonują na terytorium państwa polskiego czynności opodatkowane, są, co do zasady, zobligowani do zarejestrowania się dla celów VAT przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (zwolnienie z uwagi na wysokość obrotu w tym przypadku nie znajdzie zastosowania).

Rejestracja podmiotu zagranicznego tylko i wyłącznie na potrzeby rozliczeń VAT nie skutkuje ustanowieniem przez niego stałej siedziby w Polsce, bowiem dla celów rejestracji tych przedsiębiorców na potrzeby polskiego VAT brak siedziby czy miejsca zamieszkania na terytorium Polski nie ma żadnego znaczenia. Stanowisko to potwierdza między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie nr 1401/HTI/4407/14-113/05/EN z dnia 11 maja 2006 roku, w którym stwierdza, że „sam fakt zarejestrowania się (...) podmiotów zagranicznych dla potrzeb VAT w Polsce w związku z wykonywanymi dostawami i nabyciami towarów nie jest równoznaczny z ustanowieniem stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce oraz nie pociąga za sobą przeniesienia na terytorium Polski ani technologii, ani pracowników, ani też środków finansowych koniecznych do prowadzenia działalności”.

Jakie reguły dotyczące zasad rejestracyjnych na potrzeby VAT znajdą zastosowanie do tych podmiotów zagranicznych, które mają siedzibę (miejsca prowadzenia działalności) dla celów swojej działalności na polskim terytorium?

W tym przypadku obowiązują takie same zasady jak w odniesieniu do polskich podmiotów gospodarczych. Podmioty te (przedsiębiorcy zagraniczni, którzy mają na terytorium Polski siedzibę) mogą więc wybrać opcję zwolnienia podmiotowego przewidzianego dla drobnych przedsiębiorców lub korzystać ze zwolnienia z uwagi na wykonywanie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że zwalnia się z opodatkowania tych podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 złotych. A zatem zagraniczni przedsiębiorcy mający siedzibę i wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium RP są zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy podatku VAT dopiero w momencie, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej z tego tytułu przekroczy ww. limit.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »