| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

WAŻNE

W przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w trakcie roku kwotę limitu 50 000 zł odnosi się proporcjonalnie do okresu dokonywania sprzedaży.

Polskie przepisy podatkowe przewidują specjalne zasady opodatkowania drobnych przedsiębiorców. W art. 113 i 114 ustawy o podatku od towarów i usług określono zakres podmiotowy dla drobnych przedsiębiorców oraz zasady obowiązujących ich szczególnych procedur. Szczególna procedura w przypadku podatników - drobnych przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym ww. kwoty (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku), polega na zwolnieniu tych podatników od podatku od towarów i usług (tzw. zwolnienie podmiotowe).

Drobni przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT:

nie mają obowiązku sporządzania i składania deklaracji podatkowej (art. 99 ust. 7 ustawy),

nie mają obowiązku odprowadzania podatku,

są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży w uproszczonej formie (art. 109 ust. 1 ustawy),

nie mają prawa do dokonywania odliczenia podatku naliczonego przy zakupach związanych ze swoją działalnością, która jest zwolniona od podatku (art. 86 ust. 1 ustawy).

Wyliczenie llimitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego

W art. 113 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że do wartości kwoty obrotu uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, a osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, nie wlicza się:

• odpłatnej dostawy towarów zwolnionej od podatku (przedmiotowo),

• odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (przedmiotowo),

• odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zwolnienie podmiotowe od VAT ma dla drobnych przedsiębiorców charakter dobrowolny, tzn. mają oni możliwość zrezygnowania z niego i opodatkowania działalności na zasadach ogólnych. Podatnicy, którym przysługuje to zwolnienie (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy), mogą z niego zrezygnować, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla nich ze względu na miejsce prowadzenia działalności przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK