| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej

Czy polskie przepisy podatkowe przewidują sytuacje, kiedy zagraniczni przedsiębiorcy nie muszą rejestrować się dla celów VAT?

Tak, przedsiębiorcy z zagranicy nie zawsze muszą się rejestrować na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce. Jeśli podmioty zagraniczne posiadające siedzibę (miejsca prowadzenia działalności) poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dokonują dostaw towarów lub świadczą usługi na jej terytorium, to w niektórych przypadkach podatek może zostać rozliczony przez nabywcę towarów lub usług w Polsce (mechanizm samonaliczania podatku - ang. reverse charge). Przypadki te zostały określone w art. 17 ustawy o VAT.

Katalog ten obejmuje przypadki, gdy:

• podatnikami VAT są usługobiorcy usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium państwa polskiego (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy),

• podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej czy osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej albo stałego miejsca zamieszkania w Polsce (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy).

W odniesieniu do tych sytuacji przedsiębiorcy zagraniczni mogą na zasadzie dobrowolności dla celów rozliczenia VAT zarejestrować się w Polsce i rozliczać dostawy towarów i świadczenie usług na ogólnych zasadach.

WAŻNE

W przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 3 i art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT (usługi niematerialne w odniesieniu do sytuacji, gdy nabywca usługi podaje numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku) podatnikami z tytułu importu usług zawsze będą polskie podmioty jako odbiorcy usług świadczonych przez podmioty zagraniczne, bowiem w tych przypadkach miejscem opodatkowania usług jest zawsze miejsce, gdzie nabywcy usługi posiadają siedzibę, a więc terytorium Polski.

PRZYKŁAD

Polska firma handlowa (podatnik VAT) zleciła wykonanie ekspertyzy kancelarii prawnej w Kanadzie. Ekspertyza wykonana została na terytorium tamtego państwa. Miejscem opodatkowania tej usługi będzie terytorium RP, a podatnikiem polski przedsiębiorca jako usługobiorca usługi rozliczy VAT z tytułu jej importu.

Jakim zasadom podlega sprzedaż wysyłkowa dokonywana przez przedsiębiorców zagranicznych na terytorium RP?

Opodatkowanie tego rodzaju transakcji jest uzależnione od wysokości obrotów z tytułu dokonywanej w Polsce sprzedaży na odległość.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »