REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach

Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach
Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W obecnej perspektywie finansowej znacząca część środków przeznaczona jest na realizację projektów badawczo-rozwojowych (B+R), tworzenie i rozbudowę infrastruktury B+R, a także wdrażanie innowacji do przedsiębiorstw z sektora MŚP. Opracowanie przybliża specyfikę projektów B+R oraz wyjaśnia ważne, a pisane nierzadko specjalistycznym językiem, pojęcia dotyczące tychże projektów.

Co stanowi innowację w projekcie?

Według Podręcznika OECD Oslo Manual innowacja jest to wdrożenie:

Autopromocja
  • nowego lub istotnie ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi),
  • nowego lub istotnie ulepszonego procesu,
  • nowej metody marketingu,
  • nowej metody organizacji w zakresie praktyk biznesowych, organizacji miejsca pracy bądź relacji ze środowiskiem zewnętrznym.

Produkty (wyroby i usługi), procesy i metody (techniczne, organizacyjne i marketingowe) są innowacjami, jeśli są nowe lub istotnie ulepszone przynajmniej z punktu widzenia wdrażającego je przedsiębiorstwa. Oznacza to, że definicja innowacji według Podręcznika Oslo obejmuje pełne spektrum nowości – od nowości na skalę światową, poprzez nowości w skali rynku, na którym działa przedsiębiorstwo, po nowości tylko z punktu widzenia danego przedsiębiorstwa.

Innowacja nie musi być opracowana samodzielnie przez wdrażające ją przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwa mogą również wdrażać innowacje opracowane we współpracy z innymi przedsiębiorstwami lub instytucjami, a także innowacje, których autorami są inne przedsiębiorstwa lub instytucje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki wpływ mają regionalne inteligentne specjalizacje na uzyskanie dofinansowania projektów

W dotacjach na projekty badawczo-rozwojowe punktowane są innowacje technologiczne - produktowe lub procesowe, które przyczyniają się do rozwoju produktów i usług. Bazują one na wynikach prac naukowych i działalności badawczej.

Skąd się biorą innowacje?

W zdecydowanej większości, innowacje są wynikiem prac nad ulepszaniem danego produktu lub technologii w przedsiębiorstwie w ramach tzw. projektów R&D.

Co zatem kryje się pod pojęciem projekty R&D? Są to projekty na które składają się dwa rodzaje prac: badania przemysłowe oraz prace rozwojowe.

Często zdarza się, że Spółka rozwijając swoją ofertę nie zdaje sobie sprawy, iż prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Aby uzmysłowić sobie jak przebiega proces badawczy od samego początku, począwszy od badań podstawowych, poprzez prace koncepcyjne, laboratoryjne, prototypy, aż do produktu gotowego, należy zapoznać się z ogólnie przyjętą 9-cio stopniową skalą służącą do oznaczania etapu rozwoju różnych technologii tzw. TRL (ang. TRL - Technology Readiness Levels).

Zryczałtowana stawka dochodów dla projektów z sektora B+R

Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki każdego z poziomów, ważne jest by poznać różnice pomiędzy Badaniami Przemysłowymi a Pracami Rozwojowymi.

Łatwą do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka różnicą jest to, że na etapie badań przemysłowych zdobywamy nową wiedzę, budujemy koncepcję i stawiamy hipotezy, natomiast na etapie prac rozwojowych tworzymy nowe lub ulepszone produkty wykorzystując wiedzę zdobytą na etapie badań przemysłowych.

TRL - POZIOM GOTOWOŚCI TECHNOLOGICZNEJ
          (ang. Technology Readiness Levels)

BADANIA PODSTAWOWE TRL 1 BASIC PRINCIPLES OBSERVED
Zaobserwowano podstawowe uwarunkowania danego zjawiska.

PROJEKTY B+R

BADANIA PRZEMYSŁOWE

TRL 2 TECHNOLOGY CONCEPT FORMULATED
Określono koncepcję technologii.

TRL 3 EXPERIMENTAL PROOF OF CONCEPT
Potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie.

TRL 4 TECHNOLOGY VALIDATED IN LAB
Zweryfikowano w warunkach laboratoryjnych.

TRL 5 TECHNOLOGY VALIDATED IN RELEVANT ENVIRONMENT
Zweryfikowano w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.

TRL 6 TECHNOL OGY DEMONSTRATED IN RELEVANT ENVIRONMENT
Dokonano demonstracji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)


PRACE ROZWOJOWE

TRL 7 SYSTEM PROTOTYPE DEMONSTRATION IN OPERATIONAL ENVIRONMENT
Dokonano demonstracji prototypu w warunkach operacyjnych.

TRL 8 SYSTEM COMPLETE AND QUALIFIED
Zakończono badania I demonstracje ostatecznej formy technologii.

TRL 9 ACTUAL SYSTEM PROVEN IN OPERATIONAL ENVIRONMENT
Sprawdzono technologię w warunkach rzeczywistych z sukcesem.

Wszystkie wyżej opisane prace poza badaniami podstawowymi można sfinansować ze środków unii europejskiej. W zależności od rodzaju badań i wielkości przedsiębiorstwa realizującego projekt R&D, można się ubiegać o dofinansowanie kosztów realizacji takiego projektu.

BADANIA PRZEMYSŁOWE:
Mikro i małe przedsiębiorstwo – 70 % kosztów kwalifikowalnych.
Średnie przedsiębiorstwo – 60% kosztów kwalifikowalnych.
Duże przedsiębiorstwo – 50% kosztów kwalifikowalnych.

PRACE ROZWOJOWE:
Mikro i małe przedsiębiorstwo – 45 % kosztów kwalifikowalnych.
Średnie przedsiębiorstwo – 35 % kosztów kwalifikowalnych.
Duże przedsiębiorstwo – 25 % kosztów kwalifikowalnych.

W zależności od konkursu w ramach, którego wspierane są projekty B+R możliwe jest zwiększenie poziomu dofinansowania. Możliwe jest to, gdy Wnioskodawca, czyli firma wnioskująca o przyznanie pomocy, zadeklaruje szerokie rozpowszechnianie wyników projektu B+R lub wykaże skuteczną współpracę z jednostką naukową lub nawiąże współprace z co najmniej dwoma firmami nie powiązanymi.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Aktualne konkursy w ramach, których można się ubiegać o wsparcie prac B+R:

  • „Szybka ścieżka” – poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.
  • „Demonstrator” – poddziałanie 1.1.2 Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej.

O wsparcie prac B+R można się ubiegać również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Wśród aktualnie ogłoszonych konkursów są:

  • w województwie śląskim: 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, RPO Śląskiego,
  • w województwie małopolskim: 1.2 Badania i innowacje w przedsiębiorstwach / 1.2.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, RPO Małopolskiego.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości ubiegania się o wsparcie działalności B+R.

Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA