| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Firma w Szwajcarii - przyjazne prawo i niskie podatki

Firma w Szwajcarii - przyjazne prawo i niskie podatki

Wszechwładza urzędników, wysokie podatki, coraz to nowe pomysły władz przybierające postać reform prawa podatkowego, restrykcyjne kary za nieznaczne nawet pomyłki w rozliczeniach z fiskusem sprawiają, że duża liczba naszych rodaków zastanawia się, jak zmienić rezydencję podatkową, a jeśli już, to na jaką? Gdzie można liczyć na jak najbardziej przyjazne dla przedsiębiorcy prawo? Tradycyjnym niemal kierunkiem emigracji biznesowej jest Wielka Brytania, niemniej ma ona groźnego konkurenta w postaci Szwajcarii, która pod pewnymi względami, może nawet przewyższyć Zjednoczone Królestwo.

Co zatem takiego wyjątkowego ma w sobie Konfederacja Helwecka, że warto pomyśleć o założeniu firmy właśnie tam? Przede wszystkim Szwajcarów, a dokładnie ich sposób myślenia, stwierdzający, że jedynym źródłem dobrobytu jest ciężka praca, połączona z rzetelnością i uczciwością. Tak więc zakładając firmę w Helwecji, a następnie zatrudniając w niej lokalnych pracowników, możemy liczyć na ich solidność wynikającą nie tyle z wysokich zarobków, co z ich wewnętrznego przekonania, mówiącego że, jeżeli pracować, to najlepiej jak się potrafi.

Kolejny czynnik to niskie podatki (dzielą się na trzy kategorie: federalne, kantonalne i gminne). Jednolite stawki podatków federalnych są śmiesznie niskie – CIT 8,5%, a kantonalne... można negocjować z lokalnymi urzędnikami! Wynika to z dwóch faktów: po pierwsze każdy kanton ma prawo do ustalania własnych stawek podatkowych, a po drugie, poszczególne kantony walcząc o inwestorów chcą zaoferować im jak najlepsze warunki. Do tego dochodzi jeden z najniższych podatków VAT w Europie: jego stawki to 8%, 3,6% lub 2,5%, w zależności od rodzaju działalności.

Następna zaleta Szwajcarii to tamtejszy sektor bankowy. Ten kraj słynie z wysokiej jakości tego rodzaju usług oraz legendarnej wręcz tajemnicy bankowej. Konta w Szwajcarii to doskonała gwarancja bezpieczeństwa dla gromadzonych na nich funduszy.

Szwajcaria to cenione na całym świecie centrum finansowe, oraz jurysdykcja o stabilnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Firma założona w tym kraju może cieszyć się nie tylko międzynarodową renomą, ale także zabezpieczona jest w dużym stopniu przed niespodziewanymi kryzysami ekonomicznymi lub rządowymi.

Co ważne, mimo iż Szwajcaria należy do strefy Schengen, nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce to całkiem skuteczne zabezpieczenie przed rozwiązaniami prawnymi wprowadzanymi lub rekomendowanymi przez obie te instytucje, a które nie zawsze wiążą się z poprawą sytuacji przedsiębiorcy (jak chociażby kontrowersyjna dyrektywa bail – in).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Podsumowując; w Szwajcarii jest taniej, prościej, nie tak restrykcyjnie, bardziej prestiżowo i bezpieczniej. Dodatkowo, zakładając tam firmę, zawsze można skorzystać z pomocy firm doradczych, a wtedy będzie można już naprawdę skoncentrować się tylko na pracy i zarabianiu!

Autor: B.Fuchs

www.dowson-holdings.com

Zobacz także: Moja firma

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK