REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma w Szwajcarii - przyjazne prawo i niskie podatki

Firma w Szwajcarii - przyjazne prawo i niskie podatki
Firma w Szwajcarii - przyjazne prawo i niskie podatki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszechwładza urzędników, wysokie podatki, coraz to nowe pomysły władz przybierające postać reform prawa podatkowego, restrykcyjne kary za nieznaczne nawet pomyłki w rozliczeniach z fiskusem sprawiają, że duża liczba naszych rodaków zastanawia się, jak zmienić rezydencję podatkową, a jeśli już, to na jaką? Gdzie można liczyć na jak najbardziej przyjazne dla przedsiębiorcy prawo? Tradycyjnym niemal kierunkiem emigracji biznesowej jest Wielka Brytania, niemniej ma ona groźnego konkurenta w postaci Szwajcarii, która pod pewnymi względami, może nawet przewyższyć Zjednoczone Królestwo.

Co zatem takiego wyjątkowego ma w sobie Konfederacja Helwecka, że warto pomyśleć o założeniu firmy właśnie tam? Przede wszystkim Szwajcarów, a dokładnie ich sposób myślenia, stwierdzający, że jedynym źródłem dobrobytu jest ciężka praca, połączona z rzetelnością i uczciwością. Tak więc zakładając firmę w Helwecji, a następnie zatrudniając w niej lokalnych pracowników, możemy liczyć na ich solidność wynikającą nie tyle z wysokich zarobków, co z ich wewnętrznego przekonania, mówiącego że, jeżeli pracować, to najlepiej jak się potrafi.

Autopromocja

Kolejny czynnik to niskie podatki (dzielą się na trzy kategorie: federalne, kantonalne i gminne). Jednolite stawki podatków federalnych są śmiesznie niskie – CIT 8,5%, a kantonalne... można negocjować z lokalnymi urzędnikami! Wynika to z dwóch faktów: po pierwsze każdy kanton ma prawo do ustalania własnych stawek podatkowych, a po drugie, poszczególne kantony walcząc o inwestorów chcą zaoferować im jak najlepsze warunki. Do tego dochodzi jeden z najniższych podatków VAT w Europie: jego stawki to 8%, 3,6% lub 2,5%, w zależności od rodzaju działalności.

Następna zaleta Szwajcarii to tamtejszy sektor bankowy. Ten kraj słynie z wysokiej jakości tego rodzaju usług oraz legendarnej wręcz tajemnicy bankowej. Konta w Szwajcarii to doskonała gwarancja bezpieczeństwa dla gromadzonych na nich funduszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szwajcaria to cenione na całym świecie centrum finansowe, oraz jurysdykcja o stabilnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Firma założona w tym kraju może cieszyć się nie tylko międzynarodową renomą, ale także zabezpieczona jest w dużym stopniu przed niespodziewanymi kryzysami ekonomicznymi lub rządowymi.

Co ważne, mimo iż Szwajcaria należy do strefy Schengen, nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce to całkiem skuteczne zabezpieczenie przed rozwiązaniami prawnymi wprowadzanymi lub rekomendowanymi przez obie te instytucje, a które nie zawsze wiążą się z poprawą sytuacji przedsiębiorcy (jak chociażby kontrowersyjna dyrektywa bail – in).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Podsumowując; w Szwajcarii jest taniej, prościej, nie tak restrykcyjnie, bardziej prestiżowo i bezpieczniej. Dodatkowo, zakładając tam firmę, zawsze można skorzystać z pomocy firm doradczych, a wtedy będzie można już naprawdę skoncentrować się tylko na pracy i zarabianiu!

Autor: B.Fuchs

www.dowson-holdings.com

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Dowson Holdings Limited
Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA