REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłacać?

Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłać?
Czy prowadzenie firmy w Anglii nadal będzie się opłać?

REKLAMA

REKLAMA

Widmo Brexitu krąży nad Europą. Ubiegłoroczna decyzja obywateli Wielkiej Brytanii skutkująca opuszczeniem przez ich ojczyznę struktur Unii Europejskiej wciąż budzi liczne obawy o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym. Czy możliwe jest zamknięcie brytyjskiego rynku dla zagranicznych firm?

Z oczywistych względów, polscy przedsiębiorcy planujący przenieść swój biznes do UK, oraz ci, którzy planują dopiero założenie tam firmy, najbardziej zainteresowani są potencjalnymi konsekwencjami gospodarczymi. Szczególnie, że w środkach masowego przekazu niejednokrotnie pojawiają się artykuły i doniesienia wieszczące czarną przyszłość dla tych, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z Wielką Brytanią. Czy jednak warto takowym doniesieniom dawać wiarę?

Autopromocja

Cóż, każdy ma prawo wierzyć w to, co chce i komu chce, ale biorąc pod uwagę pewne fakty, strach przed zamknięciem brytyjskiego rynku dla zagranicznej przedsiębiorczości jest zdecydowanie przedwczesny i niesłuszny. Owszem, pojawiają się medialne doniesienia o ewentualnych reperkusjach, jakie mogą dotknąć osoby pracujące na terenie Wielkiej Brytanii: mające tam własne firmy, pracowników najemnych, pracowników oddelegowanych, lub też te jednostki, które pomimo pracy na terenie UK zamieszkują swoją ojczyznę. Owe reperkusje mogą wyniknąć z faktu odcięcia się Wielkiej Brytanii od rynku europejskiego i zamknięcia jej granic dla obcokrajowców. Ale powiedzmy sobie szczerze: taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny, a wręcz niemożliwy. Dlaczego?

Pomimo wszystkich danych liczbowych, prognoz, argumentów, opinii, doniesień medialnych i wypowiedzi ekspertów, należy zdawać sobie sprawę z rzeczy bodajże najważniejszej: nawet po opuszczeniu Unii Europejskiej Wielka Brytania nie odetnie się od niej, ponieważ jest to po prostu niemożliwe. Zarówno Wielka Brytania potrzebować będzie Unii jako partnera handlowego, jak i Unia potrzebować będzie Wielkiej Brytanii. A w takim przypadku tworzenie rozwiązań prawnych utrudniających wzajemną współpracę byłoby po prostu bezsensowne.

Co więcej, nawet tak silny gospodarczo kraj jak Zjednoczone Królestwo nie może pozwolić sobie na wydalenie ze swojego terytorium zagranicznych pracowników i inwestorów. Wszak każdy pracownik, każda firma to potencjalny usługodawca umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa oraz płatnik podatku umożliwiający prawidłowe funkcjonowanie państwa. A żeby utrzymać obecnych i przyciągnąć kolejnych zagranicznych przedsiębiorców i pracowników, Wielka Brytania po prostu nie może nie tylko zaostrzać aktualnie obowiązujących przepisów, ale wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej je uatrakcyjniać (co zresztą czyni, m.in. podwyższając systematycznie kwotę wolną od podatku).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Tak więc wniosek jest jeden: Brexit dla przedsiębiorców planujących założenie działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie jest niczym groźnym, dlatego jak najbardziej powinni to czynić. A jeżeli nawet nie są w stanie wyzbyć się obaw podsycanych przez nie do końca odpowiedzialne media, to zawsze mogą koncentrować się na Szkocji, która w sytuacji spełnienia się czarnych przepowiedni w stosunku do Anglii czy Walii, jest gotowa przyjąć do siebie tych przedsiębiorców, którym w innych częściach Zjednoczonego Królestwa przestałoby się podobać.

Autor. B.Fuchs

www.admiral.tax

Zobacz także: Moja firma

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA