| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

W posiadanym służbowym samochodzie mam radio. Czy powinienem od niego płacić abonament RTV? Od znajomego usłyszałem także, że powinienem wnosić opłatę do ZAiKS. Czy to prawda?

Słuchanie utworów nadawanych przez stacje radiowe dozwolone jest właściwie tylko w ramach użytku prywatnego. W przypadku ich publicznego odtwarzania z radia lub telewizora należy płacić wynagrodzenie autorom odtwarzanych utworów na podstawie zawartej umowy licencyjnej z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest właśnie polską organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. ZAiKS pobiera od „użytkowników” utworów chronionych prawami autorskimi należne z tego tytułu wynagrodzenie. Po potrąceniu kosztów administracyjnych związanych z podziałem tych kwot przekazuje autorom przypadające im honorarium. Warto wyjaśnić, że publicznym odtworzeniem utworu jest jego udostępnienie za pomocą płyt, kaset itp., a także urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego, czyli radioodbiornika, telewizora, komputera itp. (art. 50 ust. 3 i art. 6 pkt 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

WAŻNE!

Publiczne odtwarzanie utworów w lokalu usługowym, w którym przebywają klienci, wiąże się z obowiązkiem uzyskania zezwolenia (licencji) i wniesienia na rzecz twórców odtwarzanych utworów wynagrodzeń autorskich.

Jeżeli radio w danym samochodzie służbowym byłoby wykorzystywane do publicznego odtwarzania utworów, to powstaje obowiązek wniesienia przez Państwa opłaty na rzecz ZAiKS. Przykładowo ZAiKS domagał się np. opłat od kierowców taksówek, w których klienci mogli posłuchać radia. Jeżeli jednak Państwa samochód używany jest wyłącznie przez pracowników, nie można mówić o publicznym odtwarzaniu. Tym samym nie wystąpi u Państwa obowiązek uzyskania licencji na publiczne odtwarzanie i wniesienia opłat do ZAiKS.

• art. 2 ust. 4 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych - Dz.U. Nr 85, poz. 728

• art. 50 ust. 3 i art. 6 pkt 9 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1293

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »