| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Pracuję w małej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Czy od przychodów pomniejszonych o koszty należy płacić podatek, skoro nadwyżka przeznaczona będzie na gospodarowanie tymi lokalami w następnych latach?


PAWEŁ MAŁECKI

doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama

Tak

Przychody te powinny zostać opodatkowane, ponieważ nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie mogą więc korzystać ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 17 ustawy o CIT wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Ponieważ opisane dochody nie są uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, z opisanego zwolnienia nie można skorzystać. Mówi o tym np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 22 stycznia 2008 r. (sygn. akt I SA/Gl 737/2007; niepublikowany), w którym czytamy, że aby dochody uzyskane przez wspólnoty mieszkaniowe korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: dochody muszą zostać uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych; wynajęcie powierzchni dachowej na umocowanie odbiornika sieci komórkowej wykracza poza realizację gospodarki zasobami mieszkaniowymi; zasadniczą i jedyną cechą gospodarki tymi zasobami jest bowiem zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Zatem opisane dochody są opodatkowane.

EWA MATYSZEWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK