| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Pracuję w małej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Czy od przychodów pomniejszonych o koszty należy płacić podatek, skoro nadwyżka przeznaczona będzie na gospodarowanie tymi lokalami w następnych latach?


PAWEŁ MAŁECKI

doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama

Tak

Przychody te powinny zostać opodatkowane, ponieważ nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Nie mogą więc korzystać ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 17 ustawy o CIT wolne od podatku dochodowego są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Ponieważ opisane dochody nie są uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, z opisanego zwolnienia nie można skorzystać. Mówi o tym np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 22 stycznia 2008 r. (sygn. akt I SA/Gl 737/2007; niepublikowany), w którym czytamy, że aby dochody uzyskane przez wspólnoty mieszkaniowe korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: dochody muszą zostać uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych; wynajęcie powierzchni dachowej na umocowanie odbiornika sieci komórkowej wykracza poza realizację gospodarki zasobami mieszkaniowymi; zasadniczą i jedyną cechą gospodarki tymi zasobami jest bowiem zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Zatem opisane dochody są opodatkowane.

EWA MATYSZEWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 17 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK