REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko co 10. polska firma korzysta z Cloud Computing - niewiedza blokuje rozwój

Tylko co 10. polska firma korzysta z Cloud Computing - niewiedza blokuje rozwój
Tylko co 10. polska firma korzysta z Cloud Computing - niewiedza blokuje rozwój

REKLAMA

REKLAMA

Całkowita wartość dochodów globalnego rynku publicznej chmury obliczeniowej w 2020 roku może osiągnąć 411 mld dolarów, a w samym tylko 2017 około 260,2 mld. Dane dla Polski mówią o rynku wielkości 200 mln dolarów i dobrej dynamice wzrostu, ale jednocześnie GUS podaje, że zaledwie 10 proc. ogółu polskich firm korzysta z rozwiązań Cloud Computing. Największą barierą wciąż pozostaje niewiedza, bo ceny usług chmurowych tanieją z roku na rok.

Od czasu kiedy w 2007 roku Google i IBM ogłosiły wspólną inicjatywę budowy dużego centrum danych służącego studentom do zdanego programowania i badań, definicja Cloud Computingu na świecie dawno już spowszedniała. W Polsce jednak hasła „chmura obliczeniowa” wciąż próżno szukać w słowniku języka polskiego, a wielu rodzimych przedsiębiorców nadal ma problemy z rozszyfrowaniem pojęcia technologii chmurowych. Widać to na przykładzie małych i średnich firm korzystających z tego typu rozwiązań.

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Biznes

Jedynie 10 proc. ogółu polskich przedsiębiorstw korzysta obecnie z rozwiązań oferowanych przez Cloud Computing. To wzrost o zaledwie 1,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z październikowych danych dostarczonych przez GUS wynika, że potencjał chmur obliczeniowych najbardziej doceniają duże przedsiębiorstwa, bo aż 37,1 proc. z nich wdrożyło tego typu rozwiązania i tu nie mamy się czego wstydzić z porywaniu z krajami Europy zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi. W porównaniu z zeszłym rokiem to właśnie wśród dużych firm (zatrudniających 250 lub więcej osób) odnotowano największy wzrost wykorzystania technologii chmurowych (6 proc.). Nieco słabiej wypadają średnie przedsiębiorstwa (50-249 pracowników), bo tylko 17,2 proc. z nich używa choć jednego procesu biznesowego w chmurze i jest to skok o 4,1 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Zdecydowanie najgorzej sytuacja wygląda w segmencie małych firm (10-49 pracowników), zarówno pod względem liczy podmiotów używających z chmury, jak i wzrostu popularności tej technologii. Tylko 7,6 proc. małych przedsiębiorstw korzysta z przynajmniej jednej usługi przetwarzania danych w chmurze i to także najmniejszy wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, zaledwie 1,3 proc.

W opinii ekspertów największą barierą stojącą przed wdrożeniem rozwiązań chmurowych w firmach jest obecnie troska o bezpieczeństwo danych, bo cena usług nie odgrywa już tak wielkiego znaczenia. Monopol przełamywany przez lokalnych dostawców sprawił, że o usługi chmurowe pyta coraz więcej firm z sektora MSP, a o implementacji technologii decydują przyszłe oszczędności. Od mniejszych nakładów inwestycyjnych poczynając, poprzez kosztowne utrzymanie tradycyjnej infrastruktury, na zakupie hardware’u kończąc. Nie bez znaczenia pozostaje także szybsza dostępność do zasobów, które osiągalne są natychmiast w każdym miejscu na świecie z dostępem do Internetu.

Zdecydowane zwiększenie zainteresowania usługami Cloud Computing w Polsce można było obserwować na przestrzeni dosłownie kilku ostatnich lat, zwłaszcza wśród średnich i małych firm. Do tej pory przedsiębiorcy ostrożnie podchodzili do tego tematu, obserwując rynek, rozwój technologii i zachowania konkurencji. Blokadą w wielu przypadkach była także cena, ale to szybko się zmienia, bo usługi tanieją z roku na rok. Wciąż jednak poważnym argumentem powstrzymującym przed korzystaniem z Cloud Computing jest troska o wydajność i bezpieczeństwo danych, wynikająca w dużej mierze z niewiedzy. Obawy budzi nawet brak fizycznego dostępu do serwera. Tymczasem dane osadzone w sieci globalnej, która jest na bieżąco aktualizowana, gwarantują zwiększoną odporność na ataki hackerskie. Ponadto możliwość tworzenia kopii zapasowych poza siedzibą przedsiębiorstwa w istocie zwiększa, a nie zmniejsza fizyczne bezpieczeństwo danych - mówi Niko Bałazy, Prezes Zarządu w S-net, dostawcy rozwiązań Cloud Computing z Małopolski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski rynek Cloud Computing na tle globalnym

Choć Polska dryfuje nieco poniżej globalnej średniej jeśli chodzi wysokość inwestycji w Cloud Computing i tylko 10 proc. ogółu naszych przedsiębiorstw ulokowało choć jeden proces biznesowy w chmurze, to możemy pochwalić się niezłą dynamiką wzrostu.


Dane zaprezentowane przez IDC wcześniej tego roku mówiły, że już w 2016 roku polski rynek chmury publicznej wzrósł w odniesieniu do 2015 o ponad 25 proc. (160 mln dolarów), w a tym roku jego wartość przekroczy 200 mln dolarów. Dane dotyczyły co prawda chmury publicznej, ale w zestawianiu z chmurami prywatnymi i mieszanymi, stanowi ona przeważająca część usług chmurowych zarówno na rynku polskim, jak i globalnym. Dodatkowo średnie tempo inwestycji w takie rozwiązania w Polsce sięgnie 18,6 proc. do 2019 roku. Średnia globalna dla porównania wyniesie 21,5 proc.

Szerszych danych o rynku globalnym dostarczył natomiast Gartner, który przewiduje, że począwszy od 2015 do 2020 roku skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wydatków na publiczny Cloud Computing wyniesie 19 proc. W 2017 roku światowy rynek usług chmurowych wzrośnie o 18,5 proc. osiągając 260,2 mld dolarów w porównaniu do 219,6 mld rok wcześniej. W październiku tego roku Gartner zrewidował także prognozy o całkowitej wartości dochodów globalnego rynku chmury publicznej. Nowe szacunki na rok 2018 zapowiadają wzrost do 305,8 mld dolarów, 355,6 mld w 2019, aby w 2020 roku osiągnąć nawet 411 mld dolarów.

Krzysztof Oflakowski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA