| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Weksel jako forma zabezpieczenia zobowiązań umownych

Weksel jako forma zabezpieczenia zobowiązań umownych

Instrument prawny jakim jest zabezpieczenie wekslowe należy z pewnością do jednego z najbardziej popularnych sposobów zabezpieczenia roszczeń umownych. Jedną z najczęściej stosowanych obecnie form w obrocie gospodarczym jest weksel in blanco.

Umiejętne wykorzystanie zabezpieczenia wekslowego jako jednego z instrumentów prawnych może zaoszczędzić nam w przyszłości wielu problemów związanych z wykonaniem umowy przez drugą stronę, a także ułatwić ewentualne sądowe dochodzenie niezapłaconych należności.

Jeżeli bowiem dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczeniem można wówczas wytoczyć przeciwko niemu powództwo, które toczy się w postępowaniu nakazowym, po uprzednim wypełnieniu weksla i zawiadomieniu o tym wystawcy. Uzyskanie tytułu wykonawczego w postaci nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym umożliwi przede wszystkim skierowanie wniosku do komornika o wszczęcie postępowania zabezpieczającego w celu zabezpieczenia należności wynikających z nakazu, pomimo ewentualnego wniesienia zarzutów przez dłużnika.

Jedną z najbardziej popularnych i obecnie najczęściej stosowanych form w obrocie gospodarczym jest weksel in blanco – uzupełnienie weksla in blanco potrzebnymi elementami następuje później, natomiast w chwili jego wystawienia na wekslu znajduje się jedynie podpis. Przy wekslu in blanco, który jest formą szczególną tego papieru wartościowego, właśnie z uwagi na jego pierwotną niekompletność, należy zadbać o sporządzenie także deklaracji wekslowej, w której strony umówią się co do sposobu i możliwych okoliczności wypełnienia weksla.

Przy czym najważniejszymi elementami weksla są bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty oraz podpis wystawcy weksla.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

W przypadku zastosowania weksla jako zabezpieczenia wykonania roszczenia wskazane jest także rozszerzenie kręgu osób, które będą odpowiadały na jego podstawie poprzez zastosowanie poręczenia wekslowego np. jeżeli zawieramy umowę ze spółką z o.o. mogą to być wspólnicy bądź zarząd spółki, a gdy kontrahent prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jego współmałżonek.

Autor: Agnieszka Trzaska, Prawnik

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Zobacz także: Prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK