| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro

Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro

Badania opinii publicznej wskazują na niewielki wzrost poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce od maja 2013 r. Zwolennicy euro stanowią obecnie 32% badanych, podczas gdy jego przeciwnicy – 55%.

W dziale „Analizy i materiały informacyjne" serwisu internetowego Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez RP ukazał się kolejny numer Monitora opinii publicznej, publikacji Biura Pełnomocnika przedstawiającej aktualne wyniki badań opinii publicznej dotyczące wprowadzenia euro w Polsce.

Chociaż preferowana przez badanych data wprowadzenia euro w Polsce pozostaje odległa, to tegoroczne wyniki badań wskazują na niewielki wzrost odsetka respondentów preferujących „za kilka lat" jako perspektywę zamiany waluty. Znaczenie w tym kontekście może mieć stabilizowanie się sytuacji w strefie euro, które jest jednym z podstawowych warunków dla określenia przez rząd momentu przyjęcia euro (por. filary strategii integracji określone w przyjętej przez Radę Ministrów Aktualizacji Programu Konwergencji 2014).

W tegorocznych badaniach odnotowano niewielki wzrost odsetka osób spodziewających się korzystnego wpływu wprowadzenia euro w Polsce z perspektywy gospodarki i obywateli (9%,). Wciąż co trzeci respondent nie widzi jednak korzyści z zamiany waluty. Wyniki badań wskazują ponadto na nieznaczny spadek obaw społeczeństwa związanych z wprowadzeniem euro, w tym – co istotne – tych dotyczących potencjalnego wzrostu cen.

Dodatkowo w najnowszym numerze Monitora Opinii Publicznej przedstawiono wyniki badań związane z oceną członkostwa Polski w Unii Europejskiej (UE). Badania opinii publicznej wskazują, że znacząco wzrosła liczba zwolenników akcesji Polski do UE (68%), a zmalała liczba przeciwników (21%; por. Monitora Opinii Publicznej - Temat specjalny).

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Nowy Monitor prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w październiku 2014 r. przez Ipsos Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Finansów na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej, w zestawieniu z wynikami badań Eurobarometru z serii Flash Eurobarometer „Introduction of the euro in the more recently acceded Member States" oraz „Introduction of the euro in Lithuania", jak również z serii Standard Eurobarometr „Public Opinion in the European Union".

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »